matBURN » Events » ECIC Wrestling Championships
ECIC Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Starpoint High School (Lockport, New York)
Friday-Saturday, December 15-16, 2017


Anthony Corigliano vs. Brandon Swaciak
Anthony Corigliano vs. Brandon Swaciak
Clarence's Anthony Corigliano beat Brandon Swaciak of Iroquois by a 19-3 technical fall during the ECIC Championships on Saturday. The Red Devils finished third as a team behind Lancaster and Iroquois. Photo by James P. McCoy. Shared by The Buffalo News.

Album: General

Anthony Corigliano vs. Brandon Swaciak 2017 ECIC Wrestling Championships Legends

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Amherst [NY], Cheektowaga [NY], Clarence [NY], Depew [NY], East Aurora [NY], Eden [NY], Frontier [NY], Hamburg [NY], Iroquois [NY], Jamestown [NY], Lackawanna [NY], Lake Shore [NY], Lancaster [NY], Maryvale [NY], Orchard Park [NY], Pioneer [NY], Springville-Griffith [NY], Starpoint [NY], Sweet Home [NY], Tonawanda [NY], West Seneca East [NY], West Seneca West [NY], Williamsville North (+East) [NY], Williamsville South [NY]
Team Final
1. Lancaster [NY]  173.5 points
2. Iroquois [NY]  153
3. Clarence [NY]  151.5
4. Amherst [NY]  126.5
5. Jamestown [NY]  114.5
6. Pioneer [NY]  109
7. Orchard Park [NY]  85
8. Williamsville North (+East) [NY]  75
9. Frontier [NY]  72.5
10. Starpoint [NY]  72
11. Hamburg [NY]  71
12. Tonawanda [NY]  69.5
13. East Aurora [NY]  59
14. Cheektowaga [NY]  55.5
15. Maryvale [NY]  55
16. Depew [NY]  53
17. Williamsville South [NY]  50
18. Lake Shore [NY]  42.5
19. Eden [NY]  36
20. Sweet Home [NY]  35
21. Lackawanna [NY]  25
22. Springville-Griffith [NY]  19
23. West Seneca West [NY]  16
24. West Seneca East [NY]  0
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Aiden Rabideau (Clarence [NY], 113 lbs)
Placewinners
120 lbs: 4. Tyler Barry (Iroquois [NY])
  4. Nicholas Barberio (Lancaster [NY])
132 lbs: 4. Tyler Le (Cheektowaga [NY])
  4. Colton Slade (Iroquois [NY])
  6. Jomar Medero Montanez (Jamestown [NY])
  6. Jeremy Marszalek (Frontier [NY])
Championship Final (1st)
99 lbs: Carson Alberti (Depew [NY]) > Myles Gronowski (Lancaster [NY]), FALL 4:00
106 lbs: Jacob Harry (Lancaster [NY]) > Michael Alberti (Depew [NY]), TF 17-0/time?
113 lbs: Aiden Rabideau (Clarence [NY]) > Parker Rozler (Lancaster [NY]), DEC 4-2
120 lbs: Cody Pool (Jamestown [NY]) > Mohammed Alshawi (Lackawanna [NY]), FALL 4:00
126 lbs: Anthony Corigliano (Clarence [NY]) > Brandon Swaciak (Iroquois [NY]), TF 19-3/time?
132 lbs: Zach Braddell (Tonawanda [NY]) > Andy Burden (Clarence [NY]), MD 12-3
138 lbs: Vinny Catanzaro (Williamsville North (+East) [NY]) > Jacob Vergien (Iroquois [NY]), DEC 7-6
145 lbs: Johnny Putney (East Aurora [NY]) > Caleb Riordan (Pioneer [NY]), DEC 7-1
152 lbs: Cory Day (Iroquois [NY]) > Seth Mactavish (Jamestown [NY]), DEC 9-2
160 lbs: Ryan Stencel (Lancaster [NY]) > Brandon Simonson (Amherst [NY]), MD 11-0
170 lbs: Derek Wojciechowski (Frontier [NY]) > Joe Mannarino (Clarence [NY]), DEC 10-6
182 lbs: Anthony Maiola (Amherst [NY]) > Thomas Vaughan (Williamsville South [NY]), FALL 5:08
195 lbs: Nick Costanzo (Maryvale [NY]) > Raman Singh (Amherst [NY]), FALL 3:15
220 lbs: Joseph Andreessen (Lancaster [NY]) > Michael Rigerman (Pioneer [NY]), DEC 5-1
285 lbs: Anthony Robinson (Starpoint [NY]) > Calik Kennedy (Amherst [NY]), DEC 4-3
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Nicholas Ewan (Jamestown [NY]) > Kaleb Schurkus (Lancaster [NY]), FALL 0:40
106 lbs: Donovan Bukaczewski (Iroquois [NY]) > Caleb Potter (Orchard Park [NY]), MD 12-4
113 lbs: Mike Evans (Springville-Griffith [NY]) > Yassier Esaleh (Sweet Home [NY]), MD 8-0
120 lbs: DOUBLE FFT
126 lbs: Ryan Forrest (Hamburg [NY]) > Sam Stoelting (Starpoint [NY]), RULE 
132 lbs: DOUBLE FFT
138 lbs: Kameron Riordan (Pioneer [NY]) > Tristan Harrison (Williamsville South [NY]), DEC 5-2
145 lbs: Austin Sliwinski (Cheektowaga [NY]) > Ryan Hornstrom (Hamburg [NY]), DEC 5-4
152 lbs: Jason Frazer (Tonawanda [NY]) > Paul Tripi (Maryvale [NY]), DEC 2-1
160 lbs: Mohammad Amin (Sweet Home [NY]) > Zacori Volious (Maryvale [NY]), FFT 
170 lbs: Destin Tirado (Tonawanda [NY]) > Blake Harlock (Orchard Park [NY]), SV 4-2 (1OT)
182 lbs: Mike Pataky (Orchard Park [NY]) > Zach Pariesen (East Aurora [NY]), DEC 10-4
195 lbs: Anthony Osika (Starpoint [NY]) > John Lapiana (Lancaster [NY]), DEC 3-2
220 lbs: Cam Walter (Williamsville North (+East) [NY]) > Noah Turzillo (Jamestown [NY]), MD 13-1
285 lbs: Alex Buckley (Lake Shore [NY]) > Kiar Parker (Cheektowaga [NY]), FALL 4:27
Consolation Final (5th)
99 lbs: Luke Smeader (Hamburg [NY]) > Luke Brydges (Amherst [NY]), FALL 2:16
106 lbs: Owen Weller (Frontier [NY]) > Doug Ciszak (Pioneer [NY]), FFT 
113 lbs: Ryan Sweeney (Iroquois [NY]) > Dylan Collins (Hamburg [NY]), DEC 7-5
120 lbs: J.T. Waterman (Williamsville North (+East) [NY]) > Derrick Howser (Jamestown [NY]), MD 11-1
126 lbs: Kyle Kilian (Lake Shore [NY]) > Nick Campanella (West Seneca West [NY]), RULE 
132 lbs: DOUBLE FFT
138 lbs: Ethan Hall (East Aurora [NY]) > Eric Shaffer (Eden [NY]), RULE 
145 lbs: Quinten Burke (Clarence [NY]) > Jason Omar (Orchard Park [NY]), RULE 
152 lbs: Kole Taylor (Hamburg [NY]) > Charles Rizzo (Eden [NY]), RULE 
160 lbs: Jonathan White (Clarence [NY]) > Trenton Zilliox (Iroquois [NY]), FFT 
170 lbs: Amandip Deo (Amherst [NY]) > Michael Koziol (Orchard Park [NY]), RULE 
182 lbs: Tyler Ellis (Pioneer [NY]) > Jon Bennett (Hamburg [NY]), DEC 1-0
195 lbs: Aaron Doyle (Pioneer [NY]) > Matt Wagner (Orchard Park [NY]), TB 4-1 (2OT)
220 lbs: Ryan Bitka (Amherst [NY]) > Dan Beil (Clarence [NY]), DEC 7-3
285 lbs: Diego Valasquez (Frontier [NY]) > Trevor Smith (Pioneer [NY]), DEC 2-1

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?