matBURN » Events » Ripley Invitational Wrestling Tournament
25th Annual Ripley Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Ripley Central School (Ripley, New York)
Saturday, January 6, 2018


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Ashtabula Edgewood [OH], Cattaraugus-Little Valley [NY], Chautauqua Lake [NY], Dunkirk/Silver Creek [NY], Erie [PA], Falconer [NY], Fredonia [NY], Frewsburg [NY], Iroquois [NY], Iroquois [PA], Randolph [NY], Southwestern [NY], Springville-Griffith [NY], West Seneca East [NY]
Team Final
1. Chautauqua Lake [NY]  198.5 points
2. Fredonia [NY]  167.5
3. Erie [PA]  163.5
4. Ashtabula Edgewood [OH]  160.5
5. Southwestern [NY]  119.5
6. Dunkirk/Silver Creek [NY]  111.5
7. Randolph [NY]  90.5
8. Iroquois [PA]  80
9. Falconer [NY]  67
10. Cattaraugus-Little Valley [NY]  56
11. Springville-Griffith [NY]  39
12. Iroquois [NY]  33
13. West Seneca East [NY]  17
14. Frewsburg [NY]  0
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Bryce Rowe (Chautauqua Lake [NY], 160 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Hunter Harris (Chautauqua Lake [NY]) > Trent Burchanowski (Chautauqua Lake [NY]), TF 15-0/time?
106 lbs: Garrett Swan (Southwestern [NY]) > Clayton Frentz (Cattaraugus-Little Valley [NY]), TF 17-1/6:00
113 lbs: Thomas Johnson (Iroquois [PA]) > Justin Phares (Ashtabula Edgewood [OH]), FALL 3:58
120 lbs: Brendan Ramsey (Chautauqua Lake [NY]) > Wyatt Sluga (Randolph [NY]), DEC 5-2
126 lbs: Dalton Gardner (Fredonia [NY]) > Austin Bourgeois (Chautauqua Lake [NY]), DEC 6-0
132 lbs: Hector Colom (Fredonia [NY]) > Matt Evans (Randolph [NY]), DEC 6-5
138 lbs: Giovani Russo (Fredonia [NY]) > Noah Dorman (Chautauqua Lake [NY]), FALL 1:37
145 lbs: Sam Grey (Cattaraugus-Little Valley [NY]) > Derek Ecklund (Chautauqua Lake [NY]), DEC 7-0
152 lbs: Deven Abbott (Erie [PA]) > Hunter Olivarez (Ashtabula Edgewood [OH]), FALL 0:24
160 lbs: Bryce Rowe (Chautauqua Lake [NY]) > Joe Galvin (Iroquois [PA]), DEC 7-5
170 lbs: Angel Caraballo (Dunkirk/Silver Creek [NY]) > Dramonn Carson (Erie [PA]), FALL 5:05
182 lbs: Austin Stepaniuk (Erie [PA]) > Quenten Leicht (Springville-Griffith [NY]), MD 15-1
195 lbs: Draven Douglas (Iroquois [PA]) > Caprice Hall (Erie [PA]), DEC 8-5
220 lbs: Dominic Sigler (Erie [PA]) > Jake Skinner (Fredonia [NY]), DEC 4-3
285 lbs: Kail Rounds (Iroquois [PA]) > Devin Land (Dunkirk/Silver Creek [NY]), FALL 1:41
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Joey Jafarace (Ashtabula Edgewood [OH]) > Brodie Little (Falconer [NY]), FALL 0:48
106 lbs: Xander Hind (Randolph [NY]) > Shilo Rogers (Springville-Griffith [NY]), DEC 5-1
113 lbs: Michael Carnes (Southwestern [NY]) > Garrett Luce (Randolph [NY]), DEC 5-1
120 lbs: Brandon Wallace (Fredonia [NY]) > Matt Annick (Ashtabula Edgewood [OH]), FALL 1:18
126 lbs: Frankie Olivarez (Ashtabula Edgewood [OH]) > Bradley Yochum (Dunkirk/Silver Creek [NY]), DEC 6-1
132 lbs: Colton Slade (Iroquois [NY]) > Trey Hoyt (Chautauqua Lake [NY]), FALL 3:19
138 lbs: Ian Radwancky (Ashtabula Edgewood [OH]) > Hunter Larson (Dunkirk/Silver Creek [NY]), DEC 11-5
145 lbs: Dylan Bowers (Ashtabula Edgewood [OH]) > Jaron Carr (Erie [PA]), FFT 
152 lbs: Tatyn Bryant (Southwestern [NY]) > Andrew Kightlinger (Iroquois [PA]), FALL 3:52
160 lbs: Alex Marshall (Ashtabula Edgewood [OH]) > Arlan Pulliam (Erie [PA]), FFT 
170 lbs: Jack Storm (Fredonia [NY]) > Trent Dufour (Ashtabula Edgewood [OH]), DEC 4-3
182 lbs: Zach Johnson (Southwestern [NY]) > Alex Christy (Fredonia [NY]), FALL 2:55
195 lbs: Jacob Zachar (Randolph [NY]) > Dontae Hoose (Southwestern [NY]), DEC 7-0
220 lbs: Ben Szymanowski (Chautauqua Lake [NY]) > Jamall Gaines (Dunkirk/Silver Creek [NY]), FALL 5:10
285 lbs: Yaniel Acevedo (Fredonia [NY]) > Matt Hoovler (Erie [PA]), FALL 0:57

Attachments
Invitation (PDF)
Brackets (PDF)



What's this?