matBURN » Events » Ripley Invitational Wrestling Tournament
26th Annual Ripley Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Ripley Central School (Ripley, New York)
Saturday, January 5, 2019


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Brighton [NY], Chautauqua Lake [NY], Dunkirk [NY], Edgewood [OH], Erie [PA], Falconer [NY], Fredonia [NY], Frewsburg [NY], Maple Grove [NY], Randolph [NY], Springville-Griffith [NY], St. Joseph's [NY], Warsaw [NY], Williamsville South [NY]
Team Final
1. Fredonia [NY]  236 points
2. St. Joseph's [NY]  214.5
3. Chautauqua Lake [NY]  208.5
4. Williamsville South [NY]  148
5. Maple Grove [NY]  146
6. Erie [PA]  101
7. Randolph [NY]  100
8. Springville-Griffith [NY]  51
9. Edgewood [OH]  46
10. Brighton [NY]  41
11. Frewsburg [NY]  39
12. Falconer [NY]  33.5
13. Warsaw [NY]  28
14. Dunkirk [NY]  11.5
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Luke Tomlinson (Maple Grove [NY], 120 lbs)
Championship Final (1st)
106 lbs: Trent Burchanowski (Chautauqua Lake [NY]) > Lucas Hoffman (Fredonia [NY]), FALL 0:54
113 lbs: Jaden Friel (Williamsville South [NY]) > Wyatt Meeder (Chautauqua Lake [NY]), FALL 1:46
120 lbs: Luke Tomlinson (Maple Grove [NY]) > Hunter Harris (Chautauqua Lake [NY]), FALL 2:36
126 lbs: Brendon Rowe (Chautauqua Lake [NY]) > Brandon Wallace (Fredonia [NY]), FALL 1:54
132 lbs: Austin Bourgeois (Chautauqua Lake [NY]) > Nick Brown (Springville-Griffith [NY]), FALL 2:43
138 lbs: Dalton Gardner (Fredonia [NY]) > Ben Parish (St. Joseph's [NY]), DEC 6-0
145 lbs: Giovani Russo (Fredonia [NY]) > Derek Ecklund (Chautauqua Lake [NY]), DEC score?
152 lbs: Cole Golembieski (Fredonia [NY]) > Rashad Ahmad (Williamsville South [NY]), DEC 15-13
160 lbs: Patrick Young (Erie [PA]) > Devin Hitchcock (Springville-Griffith [NY]), FALL 4:25
170 lbs: Ceric Kristan (Fredonia [NY]) > Sullivan Walsh (St. Joseph's [NY]), DEC 9-2
182 lbs: Caprice Hall (Erie [PA]) > Jacob Tomlinson (Maple Grove [NY]), DEC score?
195 lbs: Matthew Werts (St. Joseph's [NY]) > Kyle Trim (Maple Grove [NY]), TF score?/time?
220 lbs: Dominic Sigler (Erie [PA]) > Jake Skinner (Fredonia [NY]), DEC score?
285 lbs: Caleb Lesswing (St. Joseph's [NY]) > Yaniel Acevedo (Fredonia [NY]), FALL time?
Consolation Final (3rd)
106 lbs: Lucas Baer (Maple Grove [NY]) > Brodie Little (Falconer [NY]), MD 10-1
113 lbs: Corey Hall (Maple Grove [NY]) > Matthew Trim (Maple Grove [NY]), DEC 8-1
120 lbs: Benjamin French (Williamsville South [NY]) > Pasya Kashindi (Erie [PA]), FALL 2:52
126 lbs: Luqman Ahmad (Williamsville South [NY]) > Joshua Paige (St. Joseph's [NY]), FFT 
132 lbs: Garrett Grenauer (St. Joseph's [NY]) > Brendon Ramsey (Chautauqua Lake [NY]), FFT 
138 lbs: Peter Barraclough-Tan (Brighton [NY]) > John Maher (Williamsville South [NY]), DFLT time?
145 lbs: Ronnie Jones (St. Joseph's [NY]) > Taige Jones (Maple Grove [NY]), FALL 0:23
152 lbs: Ryan Inkley (Randolph [NY]) > Thomas Blum (St. Joseph's [NY]), DEC 4-1
160 lbs: Clayton Teeter (Brighton [NY]) > Jacob Booth (Falconer [NY]), DEC 2-1
170 lbs: Nick Marsh (Frewsburg [NY]) > Jason Bisbey (Edgewood [OH]), DEC 5-2
182 lbs: Ethan Tong (Williamsville South [NY]) > Louis Perreault (St. Joseph's [NY]), FALL 4:12
195 lbs: Alex Christy (Fredonia [NY]) > Christian Andrews (Randolph [NY]), FFT 
220 lbs: Jacob Zachar (Randolph [NY]) > Charles Morrison (St. Joseph's [NY]), DEC 3-2
285 lbs: Ben Szymanowski (Chautauqua Lake [NY]) > Mason Pagett (Randolph [NY]), DEC 3-1

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?