matBURN » Events » Lockport Invitational Tournament
25th Annual Lockport Boosters and Sunrise Optimists Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Lockport High School (Lockport, New York)
Saturday, January 13, 2018


Outstanding Wrestler
Outstanding Wrestler
Amherst's Brandon Simonson won the Most Valuable Wrestler Award at the 2018 Lockport Varsity Wrestling Tournament. Shared by Amherst Wrestling.

Album: General

Outstanding Wrestler

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Amherst [NY], Clarence [NY], Depew [NY], Fredonia [NY], Grand Island [NY], Lewiston-Porter [NY], Lockport [NY], Niagara Wheatfield [NY], St. Joseph's [NY], St. Mary's of Lancaster [NY]
Team Final
1. Grand Island [NY]  163 points
2. Lockport [NY]  95.5
3. Clarence [NY]  76
4. Niagara Wheatfield [NY]  72.5
5. St. Joseph's [NY]  69.5
6. Depew [NY]  60.5
7. Fredonia [NY]  58
8. Amherst [NY]  57
9. Lewiston-Porter [NY]  40
10. St. Mary's of Lancaster [NY]  25
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Brandon Simonson (Amherst [NY], 160 lbs)
Placewinners
106 lbs: 1. Logan Hasely (Niagara Wheatfield [NY])
  2. Michael Alberti (Depew [NY])
  3. Jack Randle (Grand Island [NY])
  4. Jon Pallozzi (Clarence [NY])
  5. Anthony Kuhn (Niagara Wheatfield [NY])
113 lbs: 1. Joshua Gill (Lockport [NY])
  2. Steven Bachman (Grand Island [NY])
  3. Garrett Jason (Clarence [NY])
  4. Zachary Lloyd (Niagara Wheatfield [NY])
  6. Rhylee Jung (Niagara Wheatfield [NY])
  1. Pierce Aguilar (Lockport [NY])
120 lbs: 1. Brandon Wallace (Fredonia [NY])
  2. Jake Miller (Grand Island [NY])
  3. Joey Kiszka (Niagara Wheatfield [NY])
  4. Dominic Costiglione (Lewiston-Porter [NY])
132 lbs: 1. Hector Colom (Fredonia [NY])
  2. Kylaan Barnes (Lockport [NY])
  3. Ethan Craddock (St. Mary's of Lancaster [NY])
145 lbs: 1. Quinten Burke (Clarence [NY])
  2. Matthew Mohan (Amherst [NY])
  3. Donovan Brusino (Niagara Wheatfield [NY])
152 lbs: 1. Adam Daghestani (Grand Island [NY])
  2. Jake Fay (St. Mary's of Lancaster [NY])
  3. Mark Craft (St. Joseph's [NY])
  4. Juan Santiago (Clarence [NY])
  5. Parker Fay (St. Mary's of Lancaster [NY])
  6. Ben Buscaglia (Amherst [NY])
170 lbs: 1. Daniel Emblidge (Grand Island [NY])
  2. Sullivan Walsh (St. Joseph's [NY])
  3. Amandip Deo (Amherst [NY])
  4. Omar Assaf (Niagara Wheatfield [NY])
  5. Mackenzie Rider (Clarence [NY])
195 lbs: 1. Blake Bielec (Grand Island [NY])
  2. Anthony Lucinski (Niagara Wheatfield [NY])
  3. Alex Rizun (St. Joseph's [NY])
285 lbs: 1. Jaquan Johnson (Grand Island [NY])
  2. Calik Kennedy (Amherst [NY])
  3. Caleb Lesswing (St. Joseph's [NY])
Championship Final (1st)
99 lbs: Carson Alberti (Depew [NY]) > Brian Bielec (Grand Island [NY]), DEC 3-2
126 lbs: Anthony Corigliano (Clarence [NY]) > Joshua Rolon (Lockport [NY]), TB 7-6 (1OT)
138 lbs: Shyreef Payne (Lockport [NY]) > Griffin Sirdevan (Depew [NY]), MD 11-3
160 lbs: Brandon Simonson (Amherst [NY]) > Cody Fouts (Lewiston-Porter [NY]), DEC 6-1
182 lbs: Connor Kenney (Grand Island [NY]) > Steven Daskavitz (Lockport [NY]), TF 20-3/time?
220 lbs: Jake Skinner (Fredonia [NY]) > Jeremy Fridman (Grand Island [NY]), UTB 3-2
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Collin Coughenour (Niagara Wheatfield [NY]) > Trent Reid (Lewiston-Porter [NY]), TF 20-0/time?
126 lbs: Jordan Alonso (Depew [NY]) > Garrett Grenauer (St. Joseph's [NY]), DEC 7-6
138 lbs: Chris Werts (St. Joseph's [NY]) > Matthew Gawron (Clarence [NY]), DEC 8-4
160 lbs: Jason Breeden (Grand Island [NY]) > Ceric Kristan (Fredonia [NY]), DEC 6-3
182 lbs: Joe Mannarino (Clarence [NY]) > Matthew Werts (St. Joseph's [NY]), DEC 7-5
220 lbs: Ryan Bitka (Amherst [NY]) > Charles Morrison (St. Joseph's [NY]), TB 3-2 (2OT)

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?