matBURN » Events » Webster Invitational Tournament
Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Webster Schroeder High School (Webster, New York)
Friday-Saturday, December 1-2, 2017


113 Pounds
113 Pounds
HFL's Anthony Noto stands atop the 113-pound podium at the 2017 Matthew Marino Wrestling Tournament in Webster. Shared by Susan Noto.

Album: General

113 Pounds 195 Pounds

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Alexander [NY], Brockport [NY], Cattaraugus-Little Valley [NY], Copenhagen [NY], Elmira [NY], Fairport [NY], Fredonia [NY], Gates Chili [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Marcellus [NY], Mexico [NY], Niagara Wheatfield [NY], Phoenix [NY], Tioga [NY], Union-Endicott [NY], Victor [NY], Warsaw [NY], Webster Schroeder [NY]
Team Final
1. Fairport [NY]  268 points
2. Elmira [NY]  241
3. Niagara Wheatfield [NY]  206.5
Webster Schroeder [NY]  206.5
5. Brockport [NY]  201.5
6. Victor [NY]  200.5
7. Tioga [NY]  185
8. Mexico [NY]  164
9. Fredonia [NY]  123
10. Phoenix [NY]  121.5
11. Warsaw [NY]  103
12. Copenhagen [NY]  81
13. Union-Endicott [NY]  73.5
14. Gates Chili [NY]  63
15. Alexander [NY]  42
16. Honeoye Falls-Lima [NY]  22.5
Marcellus [NY]  22.5
18. Cattaraugus-Little Valley [NY]  18.5
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Cahal Donovan (Marcellus [NY], 132 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Christopher Barker (Fairport [NY], 160 lbs)
Placewinners
106 lbs: 1. Anthony Surace (Webster Schroeder [NY])
  2. Logan Hasely (Niagara Wheatfield [NY])
  3. Muskan Monger (Warsaw [NY])
  4. Blake Brooks (Elmira [NY])
  5. Mason Welch (Tioga [NY])
  7. Caleb Mesiti (Brockport [NY])
  8. Dylan Roberts (Union-Endicott [NY])
  9. Christopher Cialini (Fairport [NY])
  6. Anthony Kuhn (Niagara Wheatfield [NY])
170 lbs: 1. Ben Quattrociocchi (Fairport [NY])
  2. Carson Daly (Brockport [NY])
  3. Dylan Harrington (Phoenix [NY])
  4. Josh O'Reilly (Mexico [NY])
  5. Jack Kumpf (Victor [NY])
  6. Hunter Reed (Copenhagen [NY])
  7. Connor Strauss (Union-Endicott [NY])
  8. Omar Assaf (Niagara Wheatfield [NY])
  9. Naudakis Sessoms (Elmira [NY])
182 lbs: 1. Jaden Allen (Mexico [NY])
  2. Charlie Mahon (Elmira [NY])
  3. Mason Everhart (Victor [NY])
  4. Trey Caulkins (Webster Schroeder [NY])
  5. Zachary Condello (Fairport [NY])
  6. Noah Scruton (Phoenix [NY])
  7. Sean Dowdell (Brockport [NY])
  8. Austin Miller (Mexico [NY])
  9. Matt Przepiora (Victor [NY])
195 lbs: 1. Nate Degroff (Warsaw [NY])
  2. Jagger Kachmaryk (Fairport [NY])
  3. Joseph Bolia (Fairport [NY])
  4. John Robyck (Elmira [NY])
  5. Joseph Swan (Victor [NY])
  6. Kody Millar (Union-Endicott [NY])
  7. Harley Wakeman (Mexico [NY])
  8. Anthony Lucinski (Mexico [NY])
  9. Brandon LaChance (Tioga [NY])
  10. Mason Rosiek (Honeoye Falls-Lima [NY])
220 lbs: 1. Zachary Devries (Webster Schroeder [NY])
  2. Chris Hernandez (Victor [NY])
  3. Jake Skinner (Fredonia [NY])
  4. Aaron Reeve (Fairport [NY])
  5. Jacob O'Reilly (Mexico [NY])
  6. Zack Miller (Elmira [NY])
  7. Austin Deignan (Fairport [NY])
  8. Sherhabeel Saeed (Niagara Wheatfield [NY])
285 lbs: 1. Stephen Taylor (Phoenix [NY])
  2. Colton Crane (Gates Chili [NY])
  3. Ilham Nasirov (Fairport [NY])
  4. Kevin Halford (Niagara Wheatfield [NY])
  5. Jeremiah Cheatham (Elmira [NY])
  6. Josh Sutliffe (Phoenix [NY])
  7. Dan Demorriss (Union-Endicott [NY])
  8. Levi Spinner (Copenhagen [NY])
  9. Dakota Scott (Warsaw [NY])
  10. Blake Wise (Mexico [NY])
Championship Final (1st)
99 lbs: Joe Berenson (Webster Schroeder [NY]) > Donovan Smith (Elmira [NY]), DEC 6-4
113 lbs: Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Mitchell Gaiser (Alexander [NY]), MD 10-0
120 lbs: Cody Anders (Brockport [NY]) > John Worthing (Tioga [NY]), DEC 7-5
126 lbs: Dalton Gardner (Fredonia [NY]) > Luke Lupisella (Webster Schroeder [NY]), DEC 1-0
132 lbs: Cahal Donovan (Marcellus [NY]) > Hector Colom (Fredonia [NY]), MD 10-1
138 lbs: Nicholas Young (Alexander [NY]) > Giovani Russo (Fredonia [NY]), FALL 2:34
145 lbs: Austin Lamb (Tioga [NY]) > Warren McDougald (Niagara Wheatfield [NY]), SV 4-2 (1OT)
152 lbs: Josh Thibeualt (Niagara Wheatfield [NY]) > Emitt Wood (Tioga [NY]), MD 10-0
160 lbs: Christopher Barker (Fairport [NY]) > Ross McFarland (Phoenix [NY]), UTB 3-2
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Dylan Petrie (Copenhagen [NY]) > Lucas Randisi (Webster Schroeder [NY]), FALL 5:10
113 lbs: Jacob Welch (Tioga [NY]) > Ryan Daly (Brockport [NY]), FALL 3:21
120 lbs: Dean Shambo (Mexico [NY]) > Brady Worthing (Tioga [NY]), DEC 4-3
126 lbs: Jacob Davies (Brockport [NY]) > Gabe Horton (Brockport [NY]), FALL 0:44
132 lbs: Alex Samson (Victor [NY]) > Austin Reed (Mexico [NY]), MD 9-1
138 lbs: Ryan Dolbear (Phoenix [NY]) > Ethan Fargo (Webster Schroeder [NY]), FALL 0:31
145 lbs: Troy Ferris (Brockport [NY]) > Sam Grey (Cattaraugus-Little Valley [NY]), FALL 1:52
152 lbs: Luke Stoner (Elmira [NY]) > Will Parker (Webster Schroeder [NY]), MD 8-0
160 lbs: Dempsey Carroll (Copenhagen [NY]) > Sam Wolf (Warsaw [NY]), DEC 8-2
Consolation Final (5th)
99 lbs: Emily Sindoni (Tioga [NY]) > Mason Cardinale (Elmira [NY]), FALL 5:31
113 lbs: David MacWhinnie (Tioga [NY]) > Zachary Lloyd (Niagara Wheatfield [NY]), FALL 3:57
120 lbs: Austin Sergeant (Fairport [NY]) > Joey Kiszka (Niagara Wheatfield [NY]), FALL 2:00
126 lbs: Brandon Wallace (Fredonia [NY]) > Jared Gates (Mexico [NY]), DEC 3-0
132 lbs: Matt Reese (Elmira [NY]) > Kyle Jungier (Niagara Wheatfield [NY]), FALL 1:14
138 lbs: Jake DeWolf (Niagara Wheatfield [NY]) > Tucker Hill (Victor [NY]), FALL 3:20
145 lbs: Connor Carroll (Copenhagen [NY]) > Brant McElveney (Fairport [NY]), FALL 2:00
152 lbs: Jadan Bruno (Phoenix [NY]) > Cam Jensen (Victor [NY]), FALL 1:30
160 lbs: Anthony Grimshaw (Webster Schroeder [NY]) > Garrett Andriene (Elmira [NY]), DEC 3-0

Attachments
Brackets (PDF)


What's this?