matBURN » Events » Webster Invitational Tournament
Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Webster Schroeder High School (Webster, New York)
Friday-Saturday, November 30 - December 1, 2018


99
99
The 99 pound place winners at the 2018 Matthew Marino Wrestling Tournament. Provided by Bob Blair.


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Alexander [NY], Brockport [NY], Cattaraugus-Little Valley [NY], Copenhagen [NY], Elmira [NY], Fairport [NY], Fredonia [NY], Gates Chili [NY], Greece [NY], Honeoye Falls-Lima [NY], Marcellus [NY], Mexico [NY], Niagara Wheatfield [NY], Phoenix [NY], Tioga [NY], Union-Endicott [NY], Victor [NY], Warsaw [NY], Webster Schroeder [NY]
Team Final
1. Niagara Wheatfield [NY]  357.5 points
2. Webster Schroeder [NY]  290
3. Brockport [NY]  281.5
4. Elmira [NY]  218
5. Tioga [NY]  201
6. Mexico [NY]  193
7. Fairport [NY]  155.5
8. Victor [NY]  152
9. Fredonia [NY]  145
10. Copenhagen [NY]  143.5
11. Marcellus [NY]  135.5
12. Warsaw [NY]  133.5
13. Greece [NY]  126
14. Phoenix [NY]  122
15. Gates Chili [NY]  103
16. Union-Endicott [NY]  72.5
17. Honeoye Falls-Lima [NY]  40
18. Alexander [NY]  36
19. Cattaraugus-Little Valley [NY]  29
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima [NY], 120 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Ross McFarland (Phoenix [NY], 170 lbs)
Placewinners
99 lbs: 3. Jake Daly (Brockport [NY])
  4. Gianni Silvestri (Tioga [NY])
  5. Elijah Greenough (Niagara Wheatfield [NY])
  6. Chase Nevills (Copenhagen [NY])
  7. Ryan Gates (Mexico [NY])
106 lbs: 3. Lucas Randisi (Webster Schroeder [NY])
  4. Adam Barbato (Victor [NY])
  5. George Smith (Mexico [NY])
  6. Bryce Kuter (Victor [NY])
  7. Tremell Mathews (Niagara Wheatfield [NY])
  8. Garrett Spychala (Gates Chili [NY])
  9. Ethan Ciota (Marcellus [NY])
  10. Tavian Camper (Copenhagen [NY])
126 lbs: 3. Noah Bennett (Niagara Wheatfield [NY])
  4. Jake Galster (Copenhagen [NY])
  5. Mitchell Berenson (Webster Schroeder [NY])
  6. Justin Russ (Greece [NY])
  7. Jaiden Burchard (Elmira [NY])
  8. Zack Nacco (Brockport [NY])
160 lbs: 3. Benji Abreu (Victor [NY])
  4. Trevor Widrick (Marcellus [NY])
  5. Jacob Thibeault (Niagara Wheatfield [NY])
  6. Vinny Sullivan (Tioga [NY])
  7. Donnie Littebrant (Mexico [NY])
  8. Jack Thomas (Greece [NY])
195 lbs: 3. Dylan Mannise (Mexico [NY])
  4. Tom Kinsella (Marcellus [NY])
  5. Donovan Dygert (Phoenix [NY])
  6. Noah Mixon (Niagara Wheatfield [NY])
  7. Cory Salera (Fairport [NY])
  8. Sam Guthrie (Brockport [NY])
  9. Dylan Haubner (Victor [NY])
  10. Zack Marrow (Elmira [NY])
285 lbs: 3. Jacob O'Reilly (Mexico [NY])
  4. Anthony Lucinski (Niagara Wheatfield [NY])
  5. Josh Freeman (Copenhagen [NY])
  6. Jacob Welch (Union-Endicott [NY])
  7. Dakota Scott (Warsaw [NY])
  8. Levi Spinner (Copenhagen [NY])
  9. William Czora (Honeoye Falls-Lima [NY])
  10. Jacob Becker (Mexico [NY])
Championship Final (1st)
99 lbs: Donovan Smith (Elmira [NY]) > Caden Bellis (Tioga [NY]), FALL 1:43
106 lbs: Blake Brooks (Elmira [NY]) > Joe Berenson (Webster Schroeder [NY]), DEC 14-8
113 lbs: Tyler Daly (Brockport [NY]) > Anthony Surace (Webster Schroeder [NY]), FALL 3:36
120 lbs: Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima [NY]) > Collin Coughenour (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 11-4
126 lbs: Dean Shambo (Mexico [NY]) > Mitchell Gaiser (Alexander [NY]), TB 8-5 (2OT)
132 lbs: Austin Sergeant (Fairport [NY]) > Brady Worthing (Tioga [NY]), DEC 5-0
138 lbs: Justin McDougald (Niagara Wheatfield [NY]) > John Worthing (Tioga [NY]), DEC 2-0
145 lbs: Cahal Donovan (Marcellus [NY]) > Dillon Callaghan (Greece [NY]), MD 13-4
152 lbs: Warren McDougald (Niagara Wheatfield [NY]) > Austin Lamb (Tioga [NY]), DEC 3-1
160 lbs: Anthony Grimshaw (Webster Schroeder [NY]) > Jadan Bruno (Phoenix [NY]), FALL 4:38
170 lbs: Ross McFarland (Phoenix [NY]) > Joshua Thibeault (Niagara Wheatfield [NY]), MD 9-0
182 lbs: Hunter Reed (Copenhagen [NY]) > Sean Dowdell (Brockport [NY]), DEC 4-3
195 lbs: Nate Degroff (Warsaw [NY]) > Tyler Davies (Brockport [NY]), DEC 4-0
220 lbs: Jake Skinner (Fredonia [NY]) > Kevin Halford (Niagara Wheatfield [NY]), FALL 0:18
285 lbs: Colton Crane (Gates Chili [NY]) > Yaniel Acevedo (Fredonia [NY]), FALL 2:20
Consolation Final (3rd)
113 lbs: Brandon Callaghan (Greece [NY]) > Mason Cardinale (Elmira [NY]), FALL 1:20
120 lbs: Ryan Daly (Brockport [NY]) > Mason Welch (Tioga [NY]), DEC 8-1
132 lbs: Luke Lupisella (Webster Schroeder [NY]) > Lucas Riley (Elmira [NY]), DEC 7-4
138 lbs: Alex Samson (Victor [NY]) > Giovani Russo (Fredonia [NY]), FFT 
145 lbs: Dalton Gardner (Fredonia [NY]) > Jacob Dewolf (Niagara Wheatfield [NY]), FFT 
152 lbs: Sam Grey (Cattaraugus-Little Valley [NY]) > Riley Lafrance (Marcellus [NY]), DEC 8-1
170 lbs: Sam Wolf (Warsaw [NY]) > Dempsey Carroll (Copenhagen [NY]), OTD 6-1 (1OT)
182 lbs: Cole Rivell (Union-Endicott [NY]) > Trey Caulkins (Webster Schroeder [NY]), DEC 6-3
220 lbs: Joseph Bolia (Fairport [NY]) > Isaiah Colon (Elmira [NY]), DEC 5-3
Consolation Final (5th)
113 lbs: Alexander Reddick (Brockport [NY]) > Christopher Cialini (Fairport [NY]), DEC 6-2
120 lbs: Ryan Moses (Marcellus [NY]) > Riley Dalrymple (Copenhagen [NY]), DEC 5-4
132 lbs: Jacob Davies (Brockport [NY]) > Robert Reddick (Brockport [NY]), FALL 3:09
138 lbs: Nathan Murphy (Warsaw [NY]) > Gabriel Horton (Brockport [NY]), TF 15-0/time?
145 lbs: Ethan Fargo (Webster Schroeder [NY]) > Pierce Eynon (Union-Endicott [NY]), FALL 4:47
152 lbs: Isaiah Rodriguez (Brockport [NY]) > Mitchell Mantisi (Victor [NY]), DEC 6-2
170 lbs: Zac Warner (Tioga [NY]) > Joseph Theede (Victor [NY]), FALL 5:30
182 lbs: Harley Wakeman (Mexico [NY]) > Zack Miller (Elmira [NY]), FALL 3:38
220 lbs: Michael Cody (Gates Chili [NY]) > Thomas Doty (Brockport [NY]), FALL 3:35

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?