matBURN » Events » Red Jacket Invitational Tournament
Red Jacket Invitational Wrestling Tournament

Wrestling Tournament
@ Red Jacket High School (Shortsville, New York)
Saturday, January 5, 2019


South Seneca Falcons
South Seneca Falcons
The Falcons crowned five champions at the Red Jacket Wrestling Invitational. Shared by Carrie Wheeler-Carmenatty.

Album: General

South Seneca Falcons Hunter Potts

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Bath Haverling [NY], Canandaigua [NY], Churchville-Chili [NY], East High (Rochester) [NY], Irondequoit [NY], Pavilion/York [NY], Portville [NY], Red Jacket [NY], South Seneca [NY], Waterloo [NY], Webster Schroeder [NY], Williamson [PA]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Hunter Potts (Churchville-Chili [NY], 120 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Keagan Carmenatty (South Seneca [NY], 220 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Caleb Sweet (South Seneca [NY]) > Coy Raines (Churchville-Chili [NY]), DFLT time?
106 lbs: Trenton Chick (Churchville-Chili [NY]) > Tyler Jeffers (Churchville-Chili [NY]), DEC 2-1
113 lbs: Dylan Campbell (South Seneca [NY]) > Nathan Peters (Irondequoit [NY]), FALL 0:31
120 lbs: Hunter Potts (Churchville-Chili [NY]) > Peter Shangraw (Waterloo [NY]), FALL 1:28
126 lbs: R.J. Beh (Irondequoit [NY]) > Khivon Manning (East High (Rochester) [NY]), TF 15-0/time?
132 lbs: Mathew Carpenter (Williamson [PA]) > Joe Bianchi (Irondequoit [NY]), DEC 3-2
138 lbs: Josh Hultz (Williamson [PA]) > Kirkland Hall (Portville [NY]), DEC 8-4
145 lbs: Draven Cruz (Canandaigua [NY]) > Dain Becker (Bath Haverling [NY]), DEC 5-3
152 lbs: Dakota Mascho (Portville [NY]) > Derek Woodall (Irondequoit [NY]), DEC 7-3
160 lbs: Liam Outhouse (Canandaigua [NY]) > Roland Thompson (Portville [NY]), FALL 5:40
170 lbs: Austin Cayward (Canandaigua [NY]) > Jayden Lassiter (Portville [NY]), DEC 11-8
182 lbs: Seth Denmark (South Seneca [NY]) > Dominic DiStasio (Irondequoit [NY]), MD 12-2
195 lbs: Cole Marr (Waterloo [NY]) > Ryan Kuhn (Canandaigua [NY]), TF 20-5/time?
220 lbs: Keagan Carmenatty (South Seneca [NY]) > Nick Serce (Irondequoit [NY]), FALL 0:45
285 lbs: Quinton Mundell (South Seneca [NY]) > Jake Dewall (Waterloo [NY]), DFLT time?
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Mathew Allen (Red Jacket [NY]) > Brandon Willover (Portville [NY]), FALL 3:36
106 lbs: Tyler Dilly (Williamson [PA]) > Mario Pascucci (Portville [NY]), FALL 1:37
113 lbs: Nicholas Williams (Churchville-Chili [NY]) > Dakota Davis (Canandaigua [NY]), FALL 5:29
120 lbs: De'Ante Phillips (East High (Rochester) [NY]) > Sam Karshick (Irondequoit [NY]), FFT 
126 lbs: Derek Colegrove (Waterloo [NY]) > Reece Hibbard (Canandaigua [NY]), FFT 
132 lbs: Joshua Maslyn (Red Jacket [NY]) > Joe Long (Portville [NY]), DEC 8-2
138 lbs: Adam Pickering (Bath Haverling [NY]) > Luke Dendis (South Seneca [NY]), MD 9-0
145 lbs: Mohamad Damlakhi (Canandaigua [NY]) > Neil Ferrington (Waterloo [NY]), DEC 5-4
152 lbs: Sawyer Main (Pavilion/York [NY]) > Jared Merklinger (Irondequoit [NY]), FFT 
160 lbs: Trace Holford (Churchville-Chili [NY]) > Ben Skelton (Irondequoit [NY]), FALL 0:30
170 lbs: Brennan Fingler (Churchville-Chili [NY]) > Lex Colcord (Canandaigua [NY]), FALL 3:13
182 lbs: Keegan Adams (Bath Haverling [NY]) > Anthony True (Pavilion/York [NY]), FALL 2:14
195 lbs: Mikey Sipps (Williamson [PA]) > Lucas Preston (Churchville-Chili [NY]), FFT 
220 lbs: Jarod Zenner (Portville [NY]) > Kade Sottolano (Williamson [PA]), DEC 4-1
285 lbs: Daniel Preston (Churchville-Chili [NY]) > Shane Slowe (Canandaigua [NY]), DEC 3-1
Consolation Final (5th)
99 lbs: Trent Stagg (South Seneca [NY]) > Cael Raines (Churchville-Chili [NY]), DEC 7-0
106 lbs: Nicholas Tumminelli (Webster Schroeder [NY]) > Trevor Sibley (South Seneca [NY]), DEC 10-6
113 lbs: Jayson Minguez (Waterloo [NY]) > Aiden McConnell (Pavilion/York [NY]), FALL 1:44
120 lbs: Tyler Picollo (South Seneca [NY]) > Hunter Kamas (Irondequoit [NY]), DEC 5-4
126 lbs: Nick Fuhrmann (Canandaigua [NY]) > John Cahill (Webster Schroeder [NY]), DEC 5-1
132 lbs: Thomas Laughlan (Waterloo [NY]) > Othman Damlakhi (Canandaigua [NY]), FFT 
138 lbs: Zachary Coleman (Waterloo [NY]) > Colten Watt (Pavilion/York [NY]), FALL 4:26
145 lbs: Michael Stillman (Portville [NY]) > Kaleb Seeley (Waterloo [NY]), FFT 
152 lbs: Austin Thorius (Bath Haverling [NY]) > Grant Johnston (Canandaigua [NY]), FFT 
160 lbs: Gideon Rowley (Pavilion/York [NY]) > Christopher Olschewski (Webster Schroeder [NY]), FFT 
170 lbs: Fuat Kara (Webster Schroeder [NY]) > Miska Young (Portville [NY]), DEC 7-4
182 lbs: Dylan Amidon (Waterloo [NY]) > Julian Morales (Portville [NY]), FALL 3:53
195 lbs: Brock Brazie (Bath Haverling [NY]) > Tyler Colbey (Irondequoit [NY]), FALL 4:55
220 lbs: Trumaine Mack (East High (Rochester) [NY]) > Jonathon Lazauskas (Canandaigua [NY]), DEC 8-5
285 lbs: Ryan Binder (Pavilion/York [NY]) > Dylan Troncone (Williamson [PA]), FALL 2:00

Attachments
Invitation (PDF)
Brackets (PDF)



What's this?