matBURN
»
Events
»
Elmira Christmas Invitational Tournament
51st Annual Elmira Christmas Wrestling Tournament
Wrestling Tournament
@ Elmira High School (Elmira, New York)
Saturday, December 9, 2017
Article
History
Edit this event
Varsity
(Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Canandaigua
[NY],
Chenango Forks
[NY],
Cooperstown
[NY],
Corning
[NY],
Elmira
[NY],
Ithaca
[NY],
Lansing
[NY],
Marcellus
[NY],
Penn Yan
[NY],
Southern Cayuga
[NY],
Thomas A. Edison
[NY],
Tioga
[NY],
Union-Endicott
[NY]
Team Final
1.
Elmira
[NY] 160 points
2.
Chenango Forks
[NY] 89
3.
Corning
[NY] 79
4.
Marcellus
[NY] 73
5.
Penn Yan
[NY] 71
6.
Canandaigua
[NY] 56
7.
Cooperstown
[NY] 47
8.
Union-Endicott
[NY] 45
9.
Thomas A. Edison
[NY] 41
10.
Lansing
[NY] 27
11.
Ithaca
[NY] 16
12.
Southern Cayuga
[NY] 7
13.
Tioga
[NY] 0
Award Winners
Outstanding Wrestler Award:
Ben Howe
(
Elmira
[NY], 138 lbs)
Placewinners
99 lbs:
1.
Donovan Smith
(
Elmira
[NY])
4.
Ayden Mowry
(
Penn Yan
[NY])
2.
Carl Santariello
(
Marcellus
[NY])
3.
Mason Cardinale
(
Elmira
[NY])
5.
Matt LoRusso
(
Cooperstown
[NY])
106 lbs:
1.
Avery Leonard
(
Cooperstown
[NY])
2.
Ethan Hart
(
Corning
[NY])
3.
Blake Brooks
(
Elmira
[NY])
4.
Antonio Steinhauer
(
Thomas A. Edison
[NY])
5.
Dylan Roberts
(
Union-Endicott
[NY])
113 lbs:
1.
Drake Dille
(
Elmira
[NY])
2.
Lucas LoRusso
(
Cooperstown
[NY])
3.
Kaya Cruz
(
Ithaca
[NY])
4.
Owen Levine
(
Ithaca
[NY])
5.
Michael Brown
(
Thomas A. Edison
[NY])
120 lbs:
1.
Drew Witham
(
Corning
[NY])
2.
Logan Gumble
(
Chenango Forks
[NY])
3.
Lucas Riley
(
Elmira
[NY])
4.
Tyler Goff
(
Thomas A. Edison
[NY])
5.
Dylan Eggleston
(
Chenango Forks
[NY])
6.
Eli Carpenter
(
Elmira
[NY])
126 lbs:
1.
Chase Daudelin
(
Elmira
[NY])
2.
Owen Harvey
(
Union-Endicott
[NY])
3.
Gavin Secoolish
(
Chenango Forks
[NY])
4.
Gabe Stevens
(
Southern Cayuga
[NY])
5.
Ryan Mahon
(
Elmira
[NY])
6.
Tim Okhman
(
Marcellus
[NY])
132 lbs:
1.
Cahal Donovan
(
Marcellus
[NY])
2.
Jesse Hibbard
(
Canandaigua
[NY])
5.
Caleb Plain
(
Penn Yan
[NY])
6.
Jorge Marusarz
(
Penn Yan
[NY])
3.
Kris Borelli
(
Chenango Forks
[NY])
4.
Nick Tubbs
(
Ithaca
[NY])
138 lbs:
1.
Ben Howe
(
Elmira
[NY])
5.
Sean Kelleher
(
Canandaigua
[NY])
3.
Jarred Calice
(
Penn Yan
[NY])
2.
Daniel Koll
(
Lansing
[NY])
4.
Jack Santariello
(
Marcellus
[NY])
6.
Mike Condon
(
Thomas A. Edison
[NY])
145 lbs:
1.
Matthew Kline
(
Corning
[NY])
3.
Austin Cayward
(
Canandaigua
[NY])
5.
Ricky Tennity
(
Canandaigua
[NY])
2.
Riley LaFrance
(
Marcellus
[NY])
152 lbs:
1.
Micah Carpenter
(
Elmira
[NY])
2.
Nate Elliott
(
Penn Yan
[NY])
3.
Trevor Widrick
(
Marcellus
[NY])
160 lbs:
1.
Garret Andriene
(
Elmira
[NY])
3.
Liam Outhouse
(
Canandaigua
[NY])
5.
Austin Allen
(
Canandaigua
[NY])
2.
Robbie Seeley
(
Marcellus
[NY])
170 lbs:
1.
Coty Bailey
(
Penn Yan
[NY])
6.
Kyler Ezzell
(
Canandaigua
[NY])
2.
Connor Strauss
(
Union-Endicott
[NY])
3.
Naudakis Sessions
(
Elmira
[NY])
182 lbs:
1.
Charlie Mahon
(
Elmira
[NY])
3.
Aric Lyon
(
Canandaigua
[NY])
2.
Braxton Stout-Moran
(
Chenango Forks
[NY])
195 lbs:
1.
John Robyck
(
Elmira
[NY])
2.
Alvaro Chavez
(
Penn Yan
[NY])
3.
Brandon Snyder
(
Thomas A. Edison
[NY])
220 lbs:
1.
Lucas Scott
(
Chenango Forks
[NY])
3.
Mark Reason
(
Canandaigua
[NY])
2.
Nick Bashta
(
Lansing
[NY])
285 lbs:
1.
Jeremiah Cheatham
(
Elmira
[NY])
2.
Tyler Truesdale
(
Chenango Forks
[NY])
3.
John Kennedy
(
Cooperstown
[NY])
Attachments
Brackets
(PDF)
What's this?
EVENTS
Post an Event
Requests
THIS SEASON
AL
AK
AB
AM
AZ
AR
BK
BC
CA
CZ
CG
CO
CT
DE
DC
FL
GA
GM
HI
HO
ID
IL
IN
IA
JR
JI
KS
KY
KI
LA
ME
MB
MH
MD
MA
MI
MW
MN
MS
MO
MT
VL
NB
NV
NK
NH
NJ
NM
NY
NF
NC
ND
MK
NT
NS
NU
OH
OK
ON
OR
PL
PA
PE
PR
PQ
RI
SN
SC
SD
TN
TX
UT
VT
VI
VA
WK
WA
WV
WI
WY
YT
MEMBERS
Register
Memberlist
FAQ
ADVERTISEMENT
Register
•
Log in