matBURN » Events » Avoca Invitational Tournament
Avoca Tiger Invitational

Wrestling Tournament
@ Avoca High School (Avoca, New York)
Saturday, January 26, 2019


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Addison [NY], Alfred-Almond [NY], Arkport [NY], Avoca [NY], Bath Haverling [NY], Bolivar-Richburg [NY], Campbell-Savona/Bradford [NY], Fillmore [NY], Livonia/Wayland-Cohocton [NY], McQuaid Jesuit [NY], Perry [NY], Seton Catholic [NY], South Seneca [NY], Williamson [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Dawson Yates (Bolivar-Richburg [NY], 126 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Ryan Damboise (Livonia/Wayland-Cohocton [NY], 182 lbs)
Placewinners
99 lbs: 1. Caleb Sweet (South Seneca [NY])
  2. Freddie Tompkins (Bolivar-Richburg [NY])
  3. Vinny Chiccino (Williamson [NY])
  4. Aaron McCarthy (Arkport [NY])
106 lbs: 1. Dominic Stone (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Noah Green (Addison [NY])
  3. Shane Davidson (Alfred-Almond [NY])
  4. Matthew Bush (Perry [NY])
113 lbs: 1. Caden Allen (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Matthew Connor (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
  3. Devin Royce (Perry [NY])
  4. Dylan Campbell (South Seneca [NY])
120 lbs: 1. Aidan Green (Addison [NY])
  2. Constantine Gehring (Seton Catholic [NY])
  3. David Brown (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
  4. Joseph Black (Campbell-Savona/Bradford [NY])
126 lbs: 1. Dawson Yates (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Cole Leitten (Perry [NY])
  3. Tyler Uveino (Perry [NY])
  4. David Howe (Addison [NY])
132 lbs: 1. Seamus Costello (McQuaid Jesuit [NY])
  2. Sheldon Gardner (Bolivar-Richburg [NY])
  3. Jesse DeanPrince (Arkport [NY])
  4. Kade Slayton (Avoca [NY])
138 lbs: 1. Kadin Tompkins (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Colton Wood (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
  3. Steve Tammellin (Campbell-Savona/Bradford [NY])
  4. Adam Pickering (Bath Haverling [NY])
145 lbs: 2. Brandon Perrone (McQuaid Jesuit [NY])
  1. Colten Studley (Bolivar-Richburg [NY])
  3. Jaycob Parulski (Campbell-Savona/Bradford [NY])
  4. Dain Becker (Bath Haverling [NY])
152 lbs: 1. Alex MacDonell (Bolivar-Richburg [NY])
  2. Tucker True (Perry [NY])
  3. Ben English (Addison [NY])
  4. Ethan Peet (Fillmore [NY])
160 lbs: 2. Roy John Follman (McQuaid Jesuit [NY])
  1. Brock Conaway (Perry [NY])
  3. Dalton Elliott (Campbell-Savona/Bradford [NY])
  4. Austin Thorius (Bath Haverling [NY])
170 lbs: 1. Mason Bush (Perry [NY])
  2. Colby Jones (Addison [NY])
  3. Aaron Ott (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
182 lbs: 1. Ryan Damboise (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
  2. Blake Wolfanger (Perry [NY])
  3. Seth Denmark (South Seneca [NY])
  4. Keegan Adams (Bath Haverling [NY])
195 lbs: 1. Jacob Merry (Arkport [NY])
  2. Miguel Resendiz (Williamson [NY])
  3. Brock Brazie (Bath Haverling [NY])
  4. Darrell Hoad (Bath Haverling [NY])
220 lbs: 1. Keagan Carmenatty (South Seneca [NY])
  2. Matthew Kovach (Seton Catholic [NY])
  3. Johnny Ray (Bath Haverling [NY])
  4. Wyatte Gates (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
285 lbs: 4. James Schnell (McQuaid Jesuit [NY])
  1. Quinton Mundell (South Seneca [NY])
  2. David Magin (Livonia/Wayland-Cohocton [NY])
  3. Nick Barrett (Avoca [NY])

Attachments
Results (PDF)



What's this?