matBURN » Events » NYSPHSAA Section V Wrestling Championships
NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Bolivar-Richburg High School (Bolivar, New York)
Friday-Saturday, February 2-3, 2018


Bolivar-Richburg Wolverines
Bolivar-Richburg Wolverines
The Wolverines are the 2018 Section V Class B Wrestling team champions. Shared by Bolivar-Richburg athletics.


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Alexander [NY], Alfred-Almond [NY], Arkport [NY], Avoca [NY], Bolivar-Richburg [NY], Campbell-Savona/Bradford [NY], Dundee [NY], Fillmore [NY], Gilead [NY], Jasper-Troupsburg [NY], Keshequa [NY], Lyndonville [NY], Pavilion/York [NY], Perry [NY], Red Jacket [NY], South Seneca [NY]
Team Final
1. Bolivar-Richburg [NY]  235 points
2. Alexander [NY]  174
3. Perry [NY]  170.5
4. Keshequa [NY]  120
5. South Seneca [NY]  118
6. Arkport [NY]  101
7. Alfred-Almond [NY]  98
8. Campbell-Savona/Bradford [NY]  92.5
9. Avoca [NY]  77
10. Gilead [NY]  65.5
11. Red Jacket [NY]  61
12. Lyndonville [NY]  55
13. Pavilion/York [NY]  53
14. Dundee [NY]  45.5
15. Jasper-Troupsburg [NY]  30
16. Fillmore [NY]  20
Award Winners
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights): Evan Wood (Alfred-Almond [NY], 145 lbs)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights): Brock Conaway (Perry [NY], 160 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Trey Learn (Keshequa [NY]) > Ethan Davis (Keshequa [NY]), DEC 7-1
106 lbs: Ryan Caudill (Gilead [NY]) > Sterling Strain (Gilead [NY]), MD 8-0
113 lbs: Mitchell Gaiser (Alexander [NY]) > Kade Slayton (Avoca [NY]), DEC 3-0
120 lbs: Dawson Yates (Bolivar-Richburg [NY]) > Silas Guesno (Gilead [NY]), MD 14-5
126 lbs: Joshua Maslyn (Red Jacket [NY]) > Cullen Heveron (Lyndonville [NY]), DEC 6-5
132 lbs: Nicholas Young (Alexander [NY]) > Sheldon Gardner (Bolivar-Richburg [NY]), FALL 2:56
138 lbs: Daniel Burns (Alexander [NY]) > Kristian Miller (Bolivar-Richburg [NY]), DEC 5-4
145 lbs: Evan Wood (Alfred-Almond [NY]) > Colten Studley (Bolivar-Richburg [NY]), FALL 1:06
152 lbs: Levi Howe (Keshequa [NY]) > Mason Bush (Perry [NY]), DEC 12-10
160 lbs: Brock Conaway (Perry [NY]) > Broc Burdick (Bolivar-Richburg [NY]), FALL 0:43
170 lbs: Blake Wolfanger (Perry [NY]) > Dakota Thomas (Campbell-Savona/Bradford [NY]), DEC 5-0
182 lbs: Alex Comer (Alfred-Almond [NY]) > Gavin Clemens (Bolivar-Richburg [NY]), DEC 4-1
195 lbs: Wyatt Holley (Keshequa [NY]) > Seth Denmark (South Seneca [NY]), MD 13-4
220 lbs: Keagan Carmenatty (South Seneca [NY]) > Carter Napoleon (Red Jacket [NY]), DEC 5-4
285 lbs: Quinton Mundell (South Seneca [NY]) > Jonathan Bigsby (Alexander [NY]), FALL 4:34
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Dominic Stone (Bolivar-Richburg [NY]) > Caleb Sweet (South Seneca [NY]), TF 18-1/time?
106 lbs: Shane Davidson (Alfred-Almond [NY]) > Dylan Palmer (Avoca [NY]), FALL 4:36
113 lbs: Cole Leitten (Perry [NY]) > Mason Bill (Arkport [NY]), FALL 2:57
120 lbs: Chase Stinson (Lyndonville [NY]) > Tyler Uveino (Perry [NY]), DEC 5-4
126 lbs: Jesse DeanPrince (Arkport [NY]) > Joshua Kelsey (Alexander [NY]), DEC 7-1
132 lbs: Jaycob Parulski (Campbell-Savona/Bradford [NY]) > Addam Cansdale (Avoca [NY]), FALL 4:19
138 lbs: Tucker True (Perry [NY]) > Shawn Eymer (Arkport [NY]), FALL 2:32
145 lbs: Jared Boss (Keshequa [NY]) > Ryder Slayton (Avoca [NY]), DEC 6-4
152 lbs: Sawyer Main (Pavilion/York [NY]) > Michael Burdick (Bolivar-Richburg [NY]), DEC 2-0
160 lbs: Dalton Elliott (Campbell-Savona/Bradford [NY]) > Ethan Heineman (Alexander [NY]), FALL 2:23
170 lbs: Alex Diaz (Arkport [NY]) > Nello Paolucci (Alexander [NY]), FALL 2:59
182 lbs: Craig Doty-mann (Keshequa [NY]) > Luke Fish (Red Jacket [NY]), DEC 6-4
195 lbs: Jacob Merry (Arkport [NY]) > Alex Hitchcock (Bolivar-Richburg [NY]), FALL 0:29
220 lbs: Carter Johnson (Bolivar-Richburg [NY]) > Connor Sykora (Jasper-Troupsburg [NY]), FFT 
285 lbs: Nick Barrett (Avoca [NY]) > Lucas Baker (Perry [NY]), DEC 6-2
Consolation Final (5th)
99 lbs: Matthew Bush (Perry [NY]) > Trevor Sibley (South Seneca [NY]), FALL 0:44
106 lbs: Devin Royce (Perry [NY]) > Tyler Piccolo (South Seneca [NY]), DEC 9-3
113 lbs: Sully Chamberlain (Alfred-Almond [NY]) > Ethan Peet (Fillmore [NY]), DEC 8-2
120 lbs: Karson Bell (Bolivar-Richburg [NY]) > Will Aumick (Campbell-Savona/Bradford [NY]), TF 15-0/time?
126 lbs: Antonio Chudy (Bolivar-Richburg [NY]) > Caleb Dailey (Alfred-Almond [NY]), MD 12-3
132 lbs: Steven Ameigh (Dundee [NY]) > Colten Watt (Pavilion/York [NY]), DEC 6-5
138 lbs: Steve Tammellin (Campbell-Savona/Bradford [NY]) > Matthew Drake (Jasper-Troupsburg [NY]), DEC 3-2
145 lbs: Thomas Lapp (South Seneca [NY]) > Alex MacDonell (Bolivar-Richburg [NY]), FALL 3:49
152 lbs: Takari Smith (Alexander [NY]) > Nick Turner (Alfred-Almond [NY]), FALL 2:22
160 lbs: Kenneth Empson (Dundee [NY]) > Rodney Davis (Lyndonville [NY]), DEC 7-5
170 lbs: Hunter MacNeal (Fillmore [NY]) > Ethan Rexford (Dundee [NY]), FALL 2:10
182 lbs: Matt Sica (Pavilion/York [NY]) > Jacob Jasen (Alexander [NY]), DEC 6-3
195 lbs: Jacob Purdy (Pavilion/York [NY]) > Cody Ball (Alexander [NY]), DEC 4-0
220 lbs: A.J. Erdin (Arkport [NY]) > Benjamin Kelly (Perry [NY]), FALL 2:51
285 lbs: Ryan Binder (Pavilion/York [NY]) > Ray Scheesley (Alfred-Almond [NY]), FALL 0:30

Attachments
Seeds (PDF)



What's this?