matBURN » Events » NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships
NYSPHSAA Section VI 68th Annual Wrestling Championships and 55th Annual State Qualifier (D2)

Wrestling Tournament
@ Lake Shore High School (Angola, New York)
Saturday, February 10, 2018


Outstanding Wrestler Zach Brown
Outstanding Wrestler Zach Brown
Mike DeBarbieri awards Newfane's Zach Brown with the Outstanding Wrestler award at the 2018 Section VI Division II Wrestling Championships. In the finals, Brown--who had ACL surgery last August--pinned Falconer's Dylan Ingrao, who was 4th in the state last season. Provided by Miguel Pereira.

Album: General

Outstanding Wrestler Zach Brown 2018 Section VI State Qualifier Section VI Division II Finals

Varsity - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Akron-Alden [NY], Albion [NY], Barker/Royalton-Hartland [NY], Cattaraugus-Little Valley [NY], Charter School for Applied Technologies [NY], Chautauqua Lake (+Westfield+Panama+Clymer) [NY], Cheektowaga [NY], Depew (+Cleveland Hill) [NY], Dunkirk/Silver Creek (+Forestville+PineValley) [NY], East Aurora [NY], Eden [NY], Falconer (+Cassadaga Valley) [NY], Franklinville (+Ellicottville+West Valley) [NY], Fredonia (+Brocton) [NY], Frewsburg [NY], Gowanda [NY], Iroquois [NY], Lackawanna [NY], Lake Shore [NY], Lewiston-Porter [NY], Maple Grove [NY], Maryvale [NY], Medina [NY], Newfane [NY], Olean (+Allegany-Limestone) [NY], Pioneer [NY], Portville [NY], Randolph [NY], Salamanca [NY], Southwestern [NY], Springville-Griffith [NY], Starpoint [NY], Tonawanda [NY], Wilson [NY]
Team Final
No team scores reported.
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Zach Brown (Newfane [NY], 152 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Andrew Lucinski (Newfane [NY]) > Luke Tomlinson (Maple Grove [NY]), MD 12-2
106 lbs: Mike Evans (Springville-Griffith [NY]) > Doug Ciszak (Pioneer [NY]), FALL 1:40
113 lbs: Mohammed Alshawi (Lackawanna [NY]) > Julian Martin (Lake Shore [NY]), DEC 9-2
120 lbs: Brendon Ramsey (Chautauqua Lake (+Westfield+Panama+Clymer) [NY]) > Ryan Nugent (Newfane [NY]), DEC 5-2
126 lbs: Zach Braddell (Tonawanda [NY]) > Owen Kissell (Akron-Alden [NY]), MD 10-2
132 lbs: Hector Colom (Fredonia (+Brocton) [NY]) > Matt Evans (Randolph [NY]), SV 4-2 (1OT)
138 lbs: Johnny Putney (East Aurora [NY]) > Giovani Russo (Fredonia (+Brocton) [NY]), DEC 6-2
145 lbs: Cory Day (Iroquois [NY]) > Caleb Riordan (Pioneer [NY]), DEC 8-2
152 lbs: Zach Brown (Newfane [NY]) > Dylan Ingrao (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), FALL 1:30
160 lbs: Dan Torres (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > Bryce Rowe (Chautauqua Lake (+Westfield+Panama+Clymer) [NY]), DEC 5-4
170 lbs: Robbie Penhollow (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > Jacob Sarow (Akron-Alden [NY]), TB 5-4 (1OT)
182 lbs: Giuseppe Hoose (Southwestern [NY]) > Julian Nixon (Newfane [NY]), DEC 3-0
195 lbs: Corey Keefe (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > Zak Trim (Maple Grove [NY]), DEC 7-2
220 lbs: Michael Rigerman (Pioneer [NY]) > Ben Szymanowski (Chautauqua Lake (+Westfield+Panama+Clymer) [NY]), MD 12-0
285 lbs: Anthony Robinson (Starpoint [NY]) > Kiar Parker (Cheektowaga [NY]), DEC 5-3
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Carson Alberti (Depew (+Cleveland Hill) [NY]) > David Ball (Gowanda [NY]), DEC 4-3
106 lbs: Garrett Swan (Southwestern [NY]) > Donovan Bukaczewski (Iroquois [NY]), MD 11-3
113 lbs: Michael Carnes (Southwestern [NY]) > Ryan Sweeney (Iroquois [NY]), DEC 7-4
120 lbs: Nick Bierfeldt (Olean (+Allegany-Limestone) [NY]) > Wyatt Sluga (Randolph [NY]), DEC 7-0
126 lbs: Austin Bourgeois (Chautauqua Lake (+Westfield+Panama+Clymer) [NY]) > Tyler Le (Cheektowaga [NY]), FALL 1:37
132 lbs: Jacob Vergien (Iroquois [NY]) > Jimmy Kramer (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), MD 8-0
138 lbs: Preston Flugel (Albion [NY]) > Gavin Kulp (Olean (+Allegany-Limestone) [NY]), DEC 2-1
145 lbs: Giovanni Schifano (Eden [NY]) > Sam Grey (Cattaraugus-Little Valley [NY]), DEC 3-0
152 lbs: Dakota Mascho (Portville [NY]) > Austin Sliwinski (Cheektowaga [NY]), DEC 7-3
160 lbs: Cody Fouts (Lewiston-Porter [NY]) > Robbie PeQueen (Akron-Alden [NY]), DEC 7-2
170 lbs: Devan Moore (Olean (+Allegany-Limestone) [NY]) > Cleon Lawton (Franklinville (+Ellicottville+West Valley) [NY]), DEC 3-1
182 lbs: Pat Walsh (Olean (+Allegany-Limestone) [NY]) > Ben Restivo (Albion [NY]), FALL 3:15
195 lbs: Millard Young (Akron-Alden [NY]) > Jacob Zachar (Randolph [NY]), DEC 7-0
220 lbs: Jayden Heers (Newfane [NY]) > Connor Walsh (Olean (+Allegany-Limestone) [NY]), MD 10-2
285 lbs: Nick Becker (Randolph [NY]) > Ty Casinelli (Newfane [NY]), DEC 3-1
Consolation Final (5th)
99 lbs: Hunter Harris (Chautauqua Lake (+Westfield+Panama+Clymer) [NY]) > Nate Gabler (Olean (+Allegany-Limestone) [NY]), FALL 1:43
106 lbs: Michael Alberti (Depew (+Cleveland Hill) [NY]) > Nick Szortyka (Tonawanda [NY]), DEC 2-1
113 lbs: Alex Skowronski (East Aurora [NY]) > Blake Colantino (Eden [NY]), TB 5-4 (1OT)
120 lbs: Brandon Wallace (Fredonia (+Brocton) [NY]) > Shane Walczyk (Eden [NY]), DEC 9-4
126 lbs: Sam Stoelting (Starpoint [NY]) > Brandon Swaciak (Iroquois [NY]), DEC 7-2
132 lbs: Colton Slade (Iroquois [NY]) > Kameron Riordan (Pioneer [NY]), FFT 
138 lbs: Ather Phommatha (Pioneer [NY]) > Nick Saeger (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), FALL 2:10
145 lbs: Derek Ecklund (Chautauqua Lake (+Westfield+Panama+Clymer) [NY]) > Roland Thompson (Portville [NY]), DEC 8-2
152 lbs: Tyler Choate (Barker/Royalton-Hartland [NY]) > Hunter Oldenski (Akron-Alden [NY]), DEC 11-6
160 lbs: Charles Rizzo (Eden [NY]) > Ceric Kristan (Fredonia (+Brocton) [NY]), DEC 4-3
170 lbs: Caleb Aurenhamer (Newfane [NY]) > Nick Marsh (Frewsburg [NY]), FALL 1:47
182 lbs: Nick Burda (Tonawanda [NY]) > Dakota Olson (Franklinville (+Ellicottville+West Valley) [NY]), FALL 1:32
195 lbs: Elijah Sones (Medina [NY]) > Karson Grover (Barker/Royalton-Hartland [NY]), DEC 8-5
220 lbs: Trevor Smith (Pioneer [NY]) > Joshua Stoldt (Akron-Alden [NY]), DEC 3-0
285 lbs: Tanner Hulse (Olean (+Allegany-Limestone) [NY]) > Alex Buckley (Lake Shore [NY]), DQ time?

Attachments



What's this?