matBURN » Events » NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships
NYSPHSAA Section VI Class D Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Portville High School (Portville, New York)
Saturday, February 3, 2018


Chautauqua Lake Thunderbirds
Chautauqua Lake Thunderbirds
The Thunderbirds are the 2018 NYSPHSAA Section VI Class D Wrestling Champions. Shared by Section VI.

Album: General

Chautauqua Lake Thunderbirds

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Cattaraugus-Little Valley [NY], Chautauqua Lake [NY], Franklinville [NY], Frewsburg [NY], Gowanda [NY], Maple Grove [NY], Portville [NY], Randolph [NY], Salamanca [NY], Southwestern [NY], Wilson [NY]
Team Final
1. Chautauqua Lake [NY]  227 points
2. Portville [NY]  196
3. Southwestern [NY]  192.5
4. Randolph [NY]  175
5. Gowanda [NY]  146.5
6. Wilson [NY]  142
7. Franklinville [NY]  123.5
8. Maple Grove [NY]  116.5
9. Cattaraugus-Little Valley [NY]  50.5
10. Frewsburg [NY]  40.5
11. Salamanca [NY]  23
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Sam Grey (Cattaraugus-Little Valley [NY], 145 lbs)
Placewinners
120 lbs: 6. Everett Leonard (Franklinville [NY])
  6. Shane Hetrick (Maple Grove [NY])
132 lbs: 6. Mika Walters (Southwestern [NY])
  6. Kirkland Hall (Portville [NY])
Championship Final (1st)
99 lbs: Luke Tomlinson (Maple Grove [NY]) > David Ball (Gowanda [NY]), DEC 8-7
106 lbs: Garrett Swan (Southwestern [NY]) > Trent Burchanowski (Chautauqua Lake [NY]), FALL 1:39
113 lbs: Michael Carnes (Southwestern [NY]) > Nick Carro (Portville [NY]), FALL 1:46
120 lbs: Brendan Ramsey (Chautauqua Lake [NY]) > Wyatt Sluga (Randolph [NY]), DEC 8-3
126 lbs: Austin Bourgeois (Chautauqua Lake [NY]) > Michael Defoe (Franklinville [NY]), MD 14-1
132 lbs: Matt Evans (Randolph [NY]) > Jason Oberer (Cattaraugus-Little Valley [NY]), FALL 2:52
138 lbs: Taige Jones (Maple Grove [NY]) > Dagon Bryant (Southwestern [NY]), DEC 5-4
145 lbs: Sam Grey (Cattaraugus-Little Valley [NY]) > Derek Ecklund (Chautauqua Lake [NY]), DEC 8-3
152 lbs: Dakota Mascho (Portville [NY]) > Jayden Lassiter (Portville [NY]), FALL 2:37
160 lbs: Bryce Rowe (Chautauqua Lake [NY]) > Derek Langdon (Franklinville [NY]), FALL 2:05
170 lbs: Cleon Lawton (Franklinville [NY]) > Anthony Dispenza (Wilson [NY]), DEC 3-1
182 lbs: Giuseppe Hoose (Southwestern [NY]) > Aaron Weich (Wilson [NY]), MD 14-2
195 lbs: Zak Trim (Maple Grove [NY]) > Jacob Zachar (Randolph [NY]), FALL 0:44
220 lbs: Ben Szymanowski (Chautauqua Lake [NY]) > Matthew Lange (Wilson [NY]), TF 30-7/2:55
285 lbs: Nick Becker (Randolph [NY]) > Josiah Carnegie (Wilson [NY]), FALL 3:30
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Hunter Harris (Chautauqua Lake [NY]) > Trevor Ellis (Salamanca [NY]), FALL 2:09
106 lbs: Xander Hind (Randolph [NY]) > Andrew DeArmitt (Portville [NY]), FALL 2:42
113 lbs: Garrett Luce (Randolph [NY]) > Nolan Palmatier (Franklinville [NY]), DEC 7-4
120 lbs: Brendon Rowe (Chautauqua Lake [NY]) > Carter Peet (Randolph [NY]), FALL 2:28
126 lbs: Ethan Fort (Gowanda [NY]) > Jacob Sanborn (Wilson [NY]), DFLT time?
132 lbs: Jaiden Slagle (Frewsburg [NY]) > Trey Hoyt (Chautauqua Lake [NY]), FALL 0:54
138 lbs: Zach Phillips (Gowanda [NY]) > Brennan Niver (Portville [NY]), FALL 3:39
145 lbs: Roland Thompson (Portville [NY]) > Jacob Monat (Gowanda [NY]), DEC 6-0
152 lbs: Mike Liszkiewicz (Gowanda [NY]) > Dominik Rodriguez (Gowanda [NY]), DEC 8-2
160 lbs: Carter Russo (Maple Grove [NY]) > Tatyn Bryant (Southwestern [NY]), DEC 5-2
170 lbs: Jacob Tomlinson (Maple Grove [NY]) > Nick Marsh (Frewsburg [NY]), FALL 4:00
182 lbs: Dakota Olson (Franklinville [NY]) > Quinton Fredrick (Chautauqua Lake [NY]), MD 14-3
195 lbs: Dontae Hoose (Southwestern [NY]) > Michael Small (Portville [NY]), FALL 2:38
220 lbs: Noah Francis (Gowanda [NY]) > Brice Lowe (Southwestern [NY]), DEC 7-0
285 lbs: Jiyah Mentley-Peters (Gowanda [NY]) > Scott Saltsman (Portville [NY]), FALL 1:37
Consolation Final (5th)
99 lbs: Nate Card (Southwestern [NY]) > Joseph Nottingham (Randolph [NY]), FALL 2:33
106 lbs: Allan Schultz (Wilson [NY]) > Jewel Wozniak (Franklinville [NY]), FALL 2:04
113 lbs: Elijah Cook (Randolph [NY]) > Wyatt Meeder (Chautauqua Lake [NY]), FFT 
120 lbs: DOUBLE FFT
126 lbs: Devin Hall (Portville [NY]) > Jason Chacon (Portville [NY]), FALL 2:00
132 lbs: DOUBLE FFT
138 lbs: Benjamin Wolfe (Wilson [NY]) > Noah Dorman (Chautauqua Lake [NY]), FALL 4:06
145 lbs: Jacob Peters (Franklinville [NY]) > Everette Golden (Gowanda [NY]), DEC 6-2
152 lbs: Gaven Dewey (Southwestern [NY]) > Matthew Lowery (Southwestern [NY]), DEC 4-2
160 lbs: Ryan Inkley (Randolph [NY]) > Drew Westmorland (Wilson [NY]), DFLT time?
170 lbs: Zach Johnson (Southwestern [NY]) > Kamil Murawski (Portville [NY]), FALL 3:37
182 lbs: Julian Morales (Portville [NY]) > Anthony Snyder (Cattaraugus-Little Valley [NY]), FALL 0:16
220 lbs: Jarod Zenner (Portville [NY]) > William Meyer (Salamanca [NY]), FALL 1:31
285 lbs: Carter Volk (Southwestern [NY]) > Ian Hayes (Frewsburg [NY]), FALL 1:29



What's this?