matBURN » Events » World Wrestling Championships
UWW World Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Budapest Sportarena (Budapest, Hungary)
Saturday-Sunday, October 20-28, 2018


#BudaWrestle2018
#BudaWrestle2018
The hardware up for grabs at the 2018 UWW Senior World Wrestling Championships. Shared by United World Wrestling.


Senior Freestyle (Level: International, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Armenia [ARM], Austria [AUT], Azerbaijan [AZE], Bahrain [BRN], Belarus [BLR], Bolivia [BOL], Bulgaria [BUL], Canada [CAN], China [CHN], Colombia [COL], Cuba [CUB], Dominican Republic [DOM], Finland [FIN], France [FRA], Georgia [GEO], Germany [GER], Guam [GUM], Hungary [HUN], India [IND], Iran [IRI], Israel [ISR], Italy [ITA], Japan [JPN], Kazakhstan [KAZ], Kyrgyzstan [KGZ], Liberia [LBR], Lithuania [LTU], Moldova [MDA], Mongolia [MGL], Nauru [NRU], Palau [PLW], Poland [POL], Puerto Rico [PUR], Romania [ROU], Russia [RUS], Senegal [SEN], Serbia [SRB], Slovakia [SVK], South Africa [RSA], South Korea [KOR], Spain [ESP], Sudan [SUD], Swaziland [SWZ], Tajikistan [TJK], Turkey [TUR], Ukraine [UKR], United States of America [USA], Uzbekistan [UZB], Venezuela [VEN]
Team Final
1. Russia [RUS]  178 points
2. United States of America [USA]  150
3. Georgia [GEO]  105
4. Cuba [CUB]  67
Japan [JPN]  67
6. Iran [IRI]  65
7. Mongolia [MGL]  57
8. Turkey [TUR]  53
9. Azerbaijan [AZE]  44
10. Belarus [BLR]  41
11. India [IND]  38
12. Uzbekistan [UZB]  33
13. Kazakhstan [KAZ]  32
14. Italy [ITA]  29
15. Bahrain [BRN]  20
China [CHN]  20
South Korea [KOR]  20
18. Ukraine [UKR]  18
19. Spain [ESP]  15
20. Hungary [HUN]  14
21. Armenia [ARM]  0
Austria [AUT]  0
Bolivia [BOL]  0
Bulgaria [BUL]  0
Canada [CAN]  0
Colombia [COL]  0
Dominican Republic [DOM]  0
Finland [FIN]  0
France [FRA]  0
Germany [GER]  0
Guam [GUM]  0
Israel [ISR]  0
Kyrgyzstan [KGZ]  0
Liberia [LBR]  0
Lithuania [LTU]  0
Moldova [MDA]  0
Nauru [NRU]  0
Palau [PLW]  0
Poland [POL]  0
Puerto Rico [PUR]  0
Romania [ROU]  0
Senegal [SEN]  0
Serbia [SRB]  0
Slovakia [SVK]  0
South Africa [RSA]  0
Sudan [SUD]  0
Swaziland [SWZ]  0
Tajikistan [TJK]  0
Venezuela [VEN]  0
Placewinners
57 kg: 1. Zavur Uguev (Russia [RUS])
  2. Nurislam Sanayev (Kazakhstan [KAZ])
  3. Yuki Takahashi (Japan [JPN])
  3. Suleyman Atli (Turkey [TUR])
  5. Reineri Andreu Ortega (Cuba [CUB])
  5. Thomas Gilman (United States of America [USA])
61 kg: 1. Yowlys Bonne Rodriguez (Cuba [CUB])
  2. Gadzimurad Rashidov (Russia [RUS])
  3. Tuvshingulga Tumenbileg (Mongolia [MGL])
  5. Beka Lomtadze (Georgia [GEO])
  5. Mohammedbagher Yakhkeshi (Iran [IRI])
  3. Joe Colon (United States of America [USA])
65 kg: 1. Takuto Otoguro (Japan [JPN])
  2. Bajrang (India [IND])
  3. Akhmed Chakaev (Russia [RUS])
  5. George Bucur (Romania [ROU])
  3. Alejandro Valdes Tobier (Cuba [CUB])
  5. Seungchul Lee (South Korea [KOR])
70 kg: 1. Magomedrasul Gazimagomedov (Russia [RUS])
  2. Adam Batirov (Bahrain [BRN])
  3. Franklin Maren Castillo (Cuba [CUB])
  3. Zurabi Iakovishvili (Georgia [GEO])
  5. Andriy Kvyatkovskyy (Ukraine [UKR])
  5. Byambaa Bat Erdene (Mongolia [MGL])
74 kg: 1. Zaurbek Sidakov (Russia [RUS])
  2. Avtandil Kentchadze (Georgia [GEO])
  3. Jordan Burroughs (United States of America [USA])
  3. Bekzod Abdurakhmanov (Uzbekistan [UZB])
  5. Frank Chamizo (Italy [ITA])
  5. Soner Demirtas (Turkey [TUR])
79 kg: 1. Kyle Dake (United States of America [USA])
  2. Jabrayil Hasanov (Azerbaijan [AZE])
  3. Akhmed Gazhimagomedov (Russia [RUS])
  5. Davit Khutsishvili (Georgia [GEO])
  3. Ali Shabanau (Belarus [BLR])
  5. Ezzatollah Akbarizarinkolai (Iran [IRI])
86 kg: 1. David Taylor (United States of America [USA])
  2. Fatih Erdin (Turkey [TUR])
  3. Taymuraz Friev (Spain [ESP])
  3. Hassan Yazdani Charati (Iran [IRI])
  5. Kim Gwanuk (South Korea [KOR])
  5. Dauren Kurugliev (Russia [RUS])
92 kg: 1. J'den Cox (United States of America [USA])
  2. Ivan Yankouski (Belarus [BLR])
  3. Atsushi Matsumoto (Japan [JPN])
  3. Alireza Karimimachiani (Iran [IRI])
  5. Dato Marsagishvili (Georgia [GEO])
  5. Turtogtokh Luvsandorj (Mongolia [MGL])
97 kg: 1. Abdulrashid Sadulaev (Russia [RUS])
  2. Kyle Snyder (United States of America [USA])
  3. Abraham De Jesus Conyedo Ruano (Italy [ITA])
  3. Elizbar Odikadze (Georgia [GEO])
  5. Pavlo Oliinyk (Hungary [HUN])
  5. Magomed Ibragimov (Uzbekistan [UZB])
125 kg: 1. Geno Petriashvili (Georgia [GEO])
  2. Zhiwei Deng (China [CHN])
  3. Nick Gwiazdowski (United States of America [USA])
  3. Parviz Hadi Basmanj (Iran [IRI])
  5. Anzor Khizriev (Russia [RUS])
  5. Sumit (India [IND])

Senior Women (Level: International, Style: Freestyle)
Participating Teams
Austria [AUT], Azerbaijan [AZE], Belarus [BLR], Brazil [BRA], Bulgaria [BUL], Canada [CAN], China [CHN], Colombia [COL], Cuba [CUB], Egypt [EGY], Estonia [EST], Finland [FIN], France [FRA], Hungary [HUN], India [IND], Iran [IRI], Italy [ITA], Japan [JPN], Kazakhstan [KAZ], Mexico [MEX], Mongolia [MGL], North Korea [PRK], Norway [NOR], Poland [POL], Romania [ROU], Russia [RUS], Turkey [TUR], Ukraine [UKR], United States of America [USA]
Team Final
1. Japan [JPN]  156 points
2. China [CHN]  119
3. United States of America [USA]  103
4. Canada [CAN]  89
5. Mongolia [MGL]  71
6. Ukraine [UKR]  59
7. Turkey [TUR]  55
8. India [IND]  51
9. Bulgaria [BUL]  47
10. Azerbaijan [AZE]  41
11. Austria [AUT]  0
Belarus [BLR]  0
Brazil [BRA]  0
Colombia [COL]  0
Cuba [CUB]  0
Egypt [EGY]  0
Estonia [EST]  0
Finland [FIN]  0
France [FRA]  0
Hungary [HUN]  0
Iran [IRI]  0
Italy [ITA]  0
Kazakhstan [KAZ]  0
Mexico [MEX]  0
North Korea [PRK]  0
Norway [NOR]  0
Poland [POL]  0
Romania [ROU]  0
Russia [RUS]  0
Placewinners
50 kg: 1. Yui Sasaki (Japan [JPN])
  2. Mariya Stadnik (Azerbaijan [AZE])
  3. Oksana Livach (Ukraine [UKR])
  3. Yanan Sun (China [CHN])
  5. Ritu (India [IND])
  5. Sonhyang Kim (North Korea [PRK])
53 kg: 1. Haruna Okuno (Japan [JPN])
  2. Sarah Hildebrandt (United States of America [USA])
  3. Diana Weicker (Canada [CAN])
  3. Qianyu Pang (China [CHN])
  5. Jyldyz Eshimova (Kazakhstan [KAZ])
  5. Katarzyna Krawczyk (Poland [POL])
55 kg: 1. Mayu Mukaida (Japan [JPN])
  2. Zalina Sidakova (Belarus [BLR])
  3. Lianna Montero Herrera (Cuba [CUB])
  3. Myong Suk Jong (North Korea [PRK])
  5. Jacarra Winchester (United States of America [USA])
  5. Qi Zhang (China [CHN])
57 kg: 1. Ningning Rong (China [CHN])
  2. Bilyana Dudova (Bulgaria [BUL])
  3. Emese Barka (Hungary [HUN])
  3. Pooja Dhanda (India [IND])
  5. Kateryna Zhydachevska (Romania [ROU])
  5. Grace Bullen (Norway [NOR])
59 kg: 1. Risako Kawai (Japan [JPN])
  2. Elif Jale Yesilirmak (Turkey [TUR])
  3. Xingru Pei (China [CHN])
  3. Shoovdor Baatarjav (Mongolia [MGL])
  5. Svetlana Lipitova (Russia [RUS])
  5. Alejandro Romero Bonilla (Mexico [MEX])
62 kg: 1. Taybe Yusein (Bulgaria [BUL])
  2. Yukako Kawai (Japan [JPN])
  3. Yuliia Tkach Ostapchuk (Ukraine [UKR])
  3. Mallory Velte (United States of America [USA])
  5. Marianna Sastin (Hungary [HUN])
  5. Lais Nunes de Oliveira (Brazil [BRA])
65 kg: 1. Petra Olli (Finland [FIN])
  2. Danielle Lappage (Canada [CAN])
  3. Ayana Gempei (Japan [JPN])
  3. Irina Netreba (Azerbaijan [AZE])
  5. Ritu (Japan [JPN])
  5. Forrest Molinari (United States of America [USA])
68 kg: 1. Alla Cherkasova (Ukraine [UKR])
  2. Koumba Larroque (France [FRA])
  3. Feng Zhou (China [CHN])
  3. Tamyra Mensah-Stock (United States of America [USA])
  5. Maria Mamashuk (Belarus [BLR])
  5. Olivia Di Bacco (Canada [CAN])
72 kg: 1. Justina Di Stasio (Canada [CAN])
  2. Nasanburmaa Ochirbat (Mongolia [MGL])
  3. Martina Kuenz (Austria [AUT])
  3. Bose Tusun (Turkey [TUR])
  5. Juan Wang (China [CHN])
  5. Samar Hamza (Egypt [EGY])
76 kg: 1. Adeline Gray (United States of America [USA])
  2. Yasemin Adar (Turkey [TUR])
  3. Hiroe Minagawa Suzuk (Japan [JPN])
  3. Erica Wiebe (Canada [CAN])
  5. Zsanett Nemeth (Hungary [HUN])
  5. Epp Mae (Estonia [EST])

Senior Greco-Roman (Level: International, Style: Freestyle)
Participating Teams
Algeria [ALG], Armenia [ARM], Austria [AUT], Azerbaijan [AZE], Belarus [BLR], Brazil [BRA], Bulgaria [BUL], China [CHN], Colombia [COL], Croatia [CRO], Cuba [CUB], Egypt [EGY], Estonia [EST], France [FRA], Georgia [GEO], Germany [GER], Guatemala [GUA], Hungary [HUN], India [IND], Iran [IRI], Italy [ITA], Kazakhstan [KAZ], Kyrgyzstan [KGZ], Lithuania [LTU], Moldova [MDA], North Korea [PRK], Norway [NOR], Poland [POL], Romania [ROU], Russia [RUS], Serbia [SRB], South Korea [KOR], Sweden [SWE], Turkey [TUR], Ukraine [UKR], United States of America [USA], Uzbekistan [UZB], Venezuela [VEN]
Team Final
1. Russia [RUS]  178 points
2. Hungary [HUN]  89
3. Turkey [TUR]  75
4. Azerbaijan [AZE]  60
Serbia [SRB]  60
6. Armenia [ARM]  56
7. China [CHN]  49
Germany [GER]  49
9. Kyrgyzstan [KGZ]  42
10. Ukraine [UKR]  39
11. Algeria [ALG]  0
Austria [AUT]  0
Belarus [BLR]  0
Brazil [BRA]  0
Bulgaria [BUL]  0
Colombia [COL]  0
Croatia [CRO]  0
Cuba [CUB]  0
Egypt [EGY]  0
Estonia [EST]  0
France [FRA]  0
Georgia [GEO]  0
Guatemala [GUA]  0
India [IND]  0
Iran [IRI]  0
Italy [ITA]  0
Kazakhstan [KAZ]  0
Lithuania [LTU]  0
Moldova [MDA]  0
North Korea [PRK]  0
Norway [NOR]  0
Poland [POL]  0
Romania [ROU]  0
South Korea [KOR]  0
Sweden [SWE]  0
United States of America [USA]  0
Uzbekistan [UZB]  0
Venezuela [VEN]  0
Placewinners
55 kg: 1. Eldaniz Azizli (Azerbaijan [AZE])
  2. Zholaman Sharshenbekov (Kyrgyzstan [KGZ])
  3. Nugzari Tsurtsumia (Georgia [GEO])
  3. Ekrem Ozturk (Turkey [TUR])
  5. Liguo Cao (China [CHN])
  5. Norayr Hakhoyan (Armenia [ARM])
60 kg: 1. Sergey Emelin (Russia [RUS])
  2. Victor Ciobanu (Moldova [MDA])
  3. Aidos Sultangali (Kazakhstan [KAZ])
  3. Sailike Walihan (China [CHN])
  5. Se Ung Ri (North Korea [PRK])
  5. Kristian Fris (Serbia [SRB])
63 kg: 1. Stepan Maryanyan (Russia [RUS])
  2. Elmurat Tasmuradov (Uzbekistan [UZB])
  3. Rahman Bilici (Turkey [TUR])
  3. Lenur Temirov (Ukraine [UKR])
  5. Erbatu Tuo (China [CHN])
  5. Hassan Ahmed Mohamed (Egypt [EGY])
67 kg: 1. Artem Surkov (Russia [RUS])
  2. Davor Stefanek (Serbia [SRB])
  3. Gevorg Sahakyan (Poland [POL])
  3. Meiirzhan Shermakhanbet (Kazakhstan [KAZ])
  5. Danijel Janecic (Croatia [CRO])
  5. Mamadassa Sylla (France [FRA])
72 kg: 3. Aik Mnatsakanian (Bulgaria [BUL])
  1. Frank Staebler (Germany [GER])
  2. Balint Korpasi (Hungary [HUN])
  3. Rasul Chunayev (Azerbaijan [AZE])
  5. Abuiazid Mantsigov (Russia [RUS])
  5. Tarek Aziz Benaissa (Algeria [ALG])
77 kg: 1. Aleksandr Chekhirkin (Russia [RUS])
  2. Tamas Lorincz (Hungary [HUN])
  3. Viktor Nemes (Serbia [SRB])
  3. Hyeonwoo Kim (South Korea [KOR])
  5. Bilan Nalgiev (Uzbekistan [UZB])
  5. Alex Bjurberg (Sweden [SWE])
82 kg: 1. Peter Bacsi (Hungary [HUN])
  2. Emrah Kus (Turkey [TUR])
  3. Viktar Sasunouski (Belarus [BLR])
  3. Maksim Manukyan (Armenia [ARM])
  5. Atabek Azisbekov (Kyrgyzstan [KGZ])
  5. Saeid Morad Abdvali (Iran [IRI])
87 kg: 1. Metehan Basar (Turkey [TUR])
  2. Zhan Beleniuk (Ukraine [UKR])
  3. Roberti Kobliashvili (Georgia [GEO])
  3. Artur Shahinyan (Armenia [ARM])
  5. Bekkhan Ozdoev (Russia [RUS])
  5. Islam Abbasov (Azerbaijan [AZE])
97 kg: 1. Musa Evloev (Russia [RUS])
  2. Kiril Milov (Bulgaria [BUL])
  3. Mahdi Aliyarifeizabadi (Iran [IRI])
  3. Mihail Kajala (Serbia [SRB])
  5. Artur Aleksanyan (Armenia [ARM])
  5. Balazs Kiss (Hungary [HUN])
130 kg: 1. Sergey Semenov (Russia [RUS])
  2. Adam Coon (United States of America [USA])
  3. Minseok Kim (South Korea [KOR])
  3. Oscar Pino Hinds (Cuba [CUB])
  5. Eduard Popp (Germany [GER])
  5. Heiki Nabi (Egypt [EGY])



What's this?