matBURN » Events » NYSPHSAA Section VI Wrestling Championships
NYSPHSAA Section VI Class C-D Wrestling Championships

Wrestling Tournament
@ Falconer High School (Falconer, New York)
Saturday, February 8, 2020


99
99
Shared by Michelle Gilbert/MaxPreps.


Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Akron [NY], Barker/Royalton-Hartland [NY], Cattaraugus-Little Valley [NY], Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY], Eden [NY], Falconer (+Cassadaga Valley) [NY], Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY], Frewsburg [NY], Gowanda [NY], Maple Grove [NY], Medina [NY], Newfane [NY], Portville [NY], Randolph [NY], Salamanca [NY], Southwestern [NY], Wilson [NY]
Team Final
1. Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]  288 points
2. Newfane [NY]  197
3. Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]  176.5
4. Southwestern [NY]  160
5. Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]  121
6. Portville [NY]  112
7. Maple Grove [NY]  107.5
8. Eden [NY]  105.5
9. Barker/Royalton-Hartland [NY]  76
10. Akron [NY]  61
11. Randolph [NY]  53.5
12. Frewsburg [NY]  49
Medina [NY]  49
14. Salamanca [NY]  33
Wilson [NY]  33
16. Gowanda [NY]  31
17. Cattaraugus-Little Valley [NY]  2
Award Winners
Outstanding Wrestler Award: Andrew Lucinski (Newfane [NY], 106 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Martin Ohlsson (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > Gavin Ciarfella (Barker/Royalton-Hartland [NY]), DEC 4-0
106 lbs: Andrew Lucinski (Newfane [NY]) > Ethan Coleman (Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]), FALL 1:20
113 lbs: Adam Huntington (Newfane [NY]) > Austin Chase (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), FALL time?
120 lbs: Hunter Harris (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > Michael Carnes (Southwestern [NY]), DEC score?
126 lbs: Garrett Swan (Southwestern [NY]) > Joey Pillittieri (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), DEC 7-4
132 lbs: Luke Tomlinson (Maple Grove [NY]) > Shane Walczyk (Eden [NY]), FALL 2:35
138 lbs: Brendon Ramsey (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > Nik Voelker (Newfane [NY]), DEC 4-0
145 lbs: Ryan Nugent (Newfane [NY]) > Dagon Bryant (Southwestern [NY]), DEC 5-0
152 lbs: Dakota Mascho (Portville [NY]) > Bryce Baglia (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), DEC 7-1
160 lbs: Giovanni Schifano (Eden [NY]) > Mack Mikula (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), DEC 6-0
170 lbs: Cleon Lawton (Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]) > Jayden Lassiter (Portville [NY]), DEC 3-2
182 lbs: Hudson Johnson (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > Kyle Trim (Maple Grove [NY]), FALL 0:15
195 lbs: Dontae Hoose (Southwestern [NY]) > Kyle Wittenrich (Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]), DEC 7-2
220 lbs: Collin Beichner (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > Zechariah Padd (Maple Grove [NY]), DEC score?
285 lbs: Jaden Heers (Newfane [NY]) > Collin Mower (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), DEC score?
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Jordan Joslyn (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > John Vicario (Eden [NY]), DEC 6-0
106 lbs: Brayden Newman (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > RaShawn Bloom (Medina [NY]), FALL 2:13
113 lbs: Trent Burchanowski (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > Brett Ricker (Barker/Royalton-Hartland [NY]), DEC 5-2
120 lbs: Josh Cummings (Akron [NY]) > Brodie Little (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), FALL 0:52
126 lbs: Blake Colantino (Eden [NY]) > Trevor Ellis (Salamanca [NY]), DEC 6-3
132 lbs: Hunter Teboe (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > Xander Hind (Randolph [NY]), DEC 7-2
138 lbs: Brendon Rowe (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > Tyler Learn (Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]), FALL 3:27
145 lbs: Jaiden Slagle (Frewsburg [NY]) > Cameron Guy (Wilson [NY]), FALL 3:37
152 lbs: Alex Millspaugh (Eden [NY]) > Ethan Fort (Gowanda [NY]), FALL 5:19
160 lbs: Zachary Wolcott (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > Connor Stein (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), MD 11-1
170 lbs: Tatyn Bryant (Southwestern [NY]) > John Kozlowski (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), DEC 3-1
182 lbs: Everett Leonard (Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]) > Tyler Williams (Southwestern [NY]), DEC 8-4
195 lbs: Brock Johnson (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]) > Jacob Tomlinson (Maple Grove [NY]), FFT 
220 lbs: Zach Johnson (Southwestern [NY]) > Julian Morales (Portville [NY]), DEC 10-5
285 lbs: Nico Cacique (Barker/Royalton-Hartland [NY]) > Mitchell Silversmith (Medina [NY]), FALL 3:29
Consolation Final (5th)
99 lbs: Aidan Gillings (Newfane [NY]) > Ayden Buttery (Newfane [NY]), DEC 2-0
106 lbs: Jack Bourgeois (Chautauqua Lake (+Westfield/Panama) [NY]) > Neves Hoose (Southwestern [NY]), MD 14-2
113 lbs: Travis Fry (Akron [NY]) > Lukas Baer (Maple Grove [NY]), DEC 11-9
120 lbs: Miguel Salas (Newfane [NY]) > Karsen DePasquale (Falconer (+Cassadaga Valley) [NY]), DEC 6-4
126 lbs: Tim Hackney (Newfane [NY]) > Joseph Nottingham (Randolph [NY]), FFT 
132 lbs: Nolan Palmatier (Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]) > Allan Schultz (Wilson [NY]), FALL 1:29
138 lbs: Kynan Egan (Maple Grove [NY]) > Andrew DeArmitt (Portville [NY]), FALL 0:49
145 lbs: Colby Hancock (Barker/Royalton-Hartland [NY]) > Kirkland Hall (Portville [NY]), FALL 2:46
152 lbs: Luke Pagett (Randolph [NY]) > Miles Hartway (Medina [NY]), DEC 6-5
160 lbs: Everette Golden (Gowanda [NY]) > Zach Hill (Barker/Royalton-Hartland [NY]), MD 8-0
170 lbs: Roland Thompson (Portville [NY]) > Ryan Yaeger (Akron [NY]), MD 15-6
182 lbs: Simon Lingle (Newfane [NY]) > Aiden Smith (Akron [NY]), DEC 8-1
195 lbs: Riley Black (Medina [NY]) > Ben Brohl (Franklinville (+Cuba-Rushford) [NY]), FALL 2:20
220 lbs: Ryen Greiner (Akron [NY]) > Devin Bialaszewski (Salamanca [NY]), FALL 0:46
285 lbs: Ryan Carpenter (Randolph [NY]) > Merrick Witherell (Portville [NY]), FALL 2:16

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?