50th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships |
Wrestling Tournament @ Times Union Center (Albany, New York)
Friday-Saturday, February 24-25, 2012
|
Albany Times Union Center
--
Album: Quarterfinals
Album: Section 6 State Teams
Varsity - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams |
Amsterdam [NY/Section II], Baldwinsville [NY/Section III], Bellmore JFK [NY/Section VIII], Brentwood [NY/Section XI], Brewster [NY/Section I], Brockport [NY/Section V], Brooklyn Tech [NY/PSAL], Burnt Hills-Ballston Lake [NY/Section II], Canton [NY/Section X], Carthage [NY/Section III], Central Islip [NY/Section XI], Chenango Forks [NY/Section IV], Columbia [NY/Section II], Commack [NY/Section XI], Connetquot [NY/Section XI], Corning [NY/Section IV], Cornwall [NY/Section IX], Curtis [NY/PSAL], Eastport-South Manor [NY/Section XI], Fairport [NY/Section V], Fordham Prep [NY/CHSAA], Fox Lane [NY/Section I], Franklin D. Roosevelt (Brooklyn) [NY/PSAL], Freeport [NY/Section VIII], Frontier [NY/Section VI], Fulton [NY/Section III], Garden City [NY/Section VIII], Grand Street Campus [NY/PSAL], Greece Olympia [NY/Section V], Half Hollow Hills - West [NY/Section XI], Hauppauge [NY/Section XI], Hilton [NY/Section V], Huntington [NY/Section XI], Indian River [NY/Section III], Iroquois [NY/Section VI], Islip [NY/Section XI], Ithaca [NY/Section IV], Jamestown [NY/Section VI], Jamesville DeWitt [NY/Section III], John Glenn [NY/Section XI], John Jay (East Fishkill) [NY/Section I], Johnson City [NY/Section IV], Kellenberg [NY/CHSAA], Kenmore West [NY/Section VI], Kingston [NY/Section IX], La Salle Institute [NY/Section II], Lancaster [NY/Section VI], Liverpool [NY/Section III], Lockport [NY/Section VI], Long Beach [NY/Section VIII], Longwood [NY/Section XI], MacArthur [NY/Section VIII], Mahopac [NY/Section I], Massena [NY/Section X], Mepham [NY/Section VIII], Minisink Valley [NY/Section IX], Monroe-Woodbury [NY/Section IX], Monsignor Farrell [NY/CHSAA], New Hartford [NY/Section III], New Rochelle [NY/Section I], Newark Valley [NY/Section IV], Niagara Falls [NY/Section VI], Niagara Wheatfield [NY/Section VI], North Rockland [NY/Section I], Ossining [NY/Section I], Penfield [NY/Section V], Pine Bush [NY/Section IX], Pittsford [NY/Section V], Plainedge [NY/Section VIII], Port Jervis [NY/Section IX], Queensbury [NY/Section II], Rome [NY/Section III], Rush-Henrietta [NY/Section V], Sachem East [NY/Section XI], Sachem North [NY/Section XI], Saratoga Springs [NY/Section II], Saugerties [NY/Section IX], Sayville [NY/Section XI], Scarsdale [NY/Section I], Sewanhaka East [NY/Section VIII], Shenendehowa [NY/Section II], Shoreham-Wading River [NY/Section XI], Smithtown West [NY/Section XI], Somers [NY/Section I], South Glens Falls [NY/Section II], Spencerport [NY/Section V], St. Anthony's [NY/CHSAA], Syosset [NY/Section VIII], Tottenville [NY/PSAL], Union-Endicott [NY/Section IV], Uniondale [NY/Section VIII], Vestal [NY/Section IV], Walt Whitman [NY/Section XI], Wantagh [NY/Section VIII], Ward Melville [NY/Section XI], Warwick Valley [NY/Section IX], Washingtonville [NY/Section IX], Wayne [NY/Section V], Webster Schroeder [NY/Section V], West Babylon [NY/Section XI], Westhampton Beach [NY/Section XI], Williamsville East [NY/Section VI], Williamsville South [NY/Section VI], Wingate [NY/PSAL], Yorktown [NY/Section I] |
Team Final |
1. |
Section XI [NY] 250 points |
2. |
Section VIII [NY] 170.5 |
3. |
Section V [NY] 166 |
4. |
Section I [NY] 156 |
5. |
Section II [NY] 143.5 |
6. |
Section VI [NY] 138.5 |
7. |
Section IV [NY] 89.5 |
8. |
CHSAA [NY] 85.5 |
9. |
Section IX [NY] 82.5 |
10. |
Section III [NY] 63.5 |
11. |
PSAL [NY] 51 |
12. |
Section X [NY] 10 |
|
Award Winners |
|
Championship Final (1st) |
99 lbs:
|
Kyle Kelly (Chenango Forks [NY]/Section IV) > Jose Rodriguez (Wantagh [NY]/Section VIII),
DEC 6-3 |
106 lbs:
|
Nick Piccininni (Ward Melville [NY]/Section XI) > Justin Cooksey (MacArthur [NY]/Section VIII),
DEC 4-2 |
113 lbs:
|
Dylan Realbuto (Somers [NY]/Section I) > Vincent Deprez (Hilton [NY]/Section V),
DEC 8-7 |
120 lbs:
|
Sean McCabe (Connetquot [NY]/Section XI) > Brady Baron (Pittsford [NY]/Section V),
DEC 3-2 |
126 lbs:
|
Maverick Passero (Eastport-South Manor [NY]/Section XI) > Sam Speno (Fox Lane [NY]/Section I),
DEC 2-1 |
132 lbs:
|
Jamel Hudson (St. Anthony's [NY]/CHSAA) > Dylan Cohen (Williamsville East [NY]/Section VI),
DEC 8-1 |
138 lbs:
|
James Dekrone (John Glenn [NY]/Section XI) > Alexis Blanco (Brentwood [NY]/Section XI),
DEC 6-1 |
145 lbs:
|
James Kloc (Iroquois [NY]/Section VI) > Corey Rasheed (Longwood [NY]/Section XI),
DEC 7-4 |
152 lbs:
|
Brian Realbuto (Somers [NY]/Section I) > Nicky Hall (Longwood [NY]/Section XI),
MD 16-6 |
160 lbs:
|
Dylan Palacio (Long Beach [NY]/Section VIII) > Tyler Grimaldi (Half Hollow Hills - West [NY]/Section XI),
DEC 11-4 |
170 lbs:
|
Dan Spurgeon (Plainedge [NY]/Section VIII) > Shayne Brady (Carthage [NY]/Section III),
DEC 6-3 |
182 lbs:
|
Nick Bellanza (John Glenn [NY]/Section XI) > Jacob Berkowitz (Scarsdale [NY]/Section I),
DEC 9-6 |
195 lbs:
|
Tony Fusco (Shenendehowa [NY]/Section II) > Reggie Williams (Johnson City [NY]/Section IV),
MD 11-3 |
220 lbs:
|
Josh Lackey (Fairport [NY]/Section V) > Max Antone (Niagara Wheatfield [NY]/Section VI),
DEC 10-8 |
285 lbs:
|
Evan Kappatos (Syosset [NY]/Section VIII) > El Shaddai Gilmore (Columbia [NY]/Section II),
DEC 3-2 |
|
Consolation Final (3rd) |
99 lbs:
|
Alex Tanzman (Westhampton Beach [NY]/Section XI) > Joe Calderone (Walt Whitman [NY]/Section XI),
DEC 8-1 |
106 lbs:
|
Krishna Sewkumar (Long Beach [NY]/Section VIII) > Jimmy Overhiser (Corning [NY]/Section IV),
DEC 3-0 |
113 lbs:
|
Pat Skinner (Kellenberg [NY]/CHSAA) > Brandon Lapi (Amsterdam [NY]/Section II),
DEC 4-2 |
120 lbs:
|
Matt Leshinger (Sayville [NY]/Section XI) > T.J. Fabian (Shoreham-Wading River [NY]/Section XI),
OTD 2-1 (2OT) |
126 lbs:
|
Alec Dierna (Webster Schroeder [NY]/Section V) > Giovanni Sanchez (Central Islip [NY]/Section XI),
DEC 1-0 |
132 lbs:
|
Nick Kelley (Shenendehowa [NY]/Section II) > Nick Mauriello (Hauppauge [NY]/Section XI),
FALL 2:41 |
138 lbs:
|
Dave Almaviva (Shenendehowa [NY]/Section II) > Malik Rasheed (Longwood [NY]/Section XI),
DFLT time? |
145 lbs:
|
Evan Wallace (Columbia [NY]/Section II) > Mike Caputo (North Rockland [NY]/Section I),
DEC 4-3 |
152 lbs:
|
Steve Maier (Spencerport [NY]/Section V) > Ryan Bedross (Warwick Valley [NY]/Section IX),
DEC 5-4 |
160 lbs:
|
Frank Affronti (Wayne [NY]/Section V) > Zak Mullen (Shoreham-Wading River [NY]/Section XI),
DEC 5-0 |
170 lbs:
|
Dylen Seybolt (Longwood [NY]/Section XI) > Rrok Ndokaj (Monsignor Farrell [NY]/CHSAA),
DEC 6-4 |
182 lbs:
|
McZiggy Richards (Wingate [NY]/PSAL) > Andrew Jones (Plainedge [NY]/Section VIII),
DEC 7-2 |
195 lbs:
|
Jake Kelly (Niagara Wheatfield [NY]/Section VI) > Jesse Kozub (Brockport [NY]/Section V),
DEC 3-2 |
220 lbs:
|
Derrek Dalton (Indian River [NY]/Section III) > Patryk Kopcynski (Brooklyn Tech [NY]/PSAL),
DEC 6-4 |
285 lbs:
|
Cole Lampman (Shenendehowa [NY]/Section II) > Ethan Stanley (Saugerties [NY]/Section IX),
DEC 3-1 |
|
Consolation Final (5th) |
99 lbs:
|
Bryan Lantry (Wayne [NY]/Section V) > Nick Barbaria (New Rochelle [NY]/Section I),
FALL 4:24 |
106 lbs:
|
Anthony Orefice (Lockport [NY]/Section VI) > John Stramiello (Pine Bush [NY]/Section IX),
MD 12-0 |
113 lbs:
|
Robert Person (Bellmore JFK [NY]/Section VIII) > T.J. Kreider (Cornwall [NY]/Section IX),
DEC 7-3 |
120 lbs:
|
Justin Corradino (Warwick Valley [NY]/Section IX) > Steven Michel (Lancaster [NY]/Section VI),
FFT |
126 lbs:
|
Dylan Caruana (Kenmore West [NY]/Section VI) > Mike Lofrese (Garden City [NY]/Section VIII),
DEC 2-0 |
132 lbs:
|
Dan Ventura (Fox Lane [NY]/Section I) > Nick Cegelski (Penfield [NY]/Section V),
DEC 3-1 |
138 lbs:
|
Dan McDevitt (Wantagh [NY]/Section VIII) > Adam Wallace (Fulton [NY]/Section III),
DEC 9-4 |
145 lbs:
|
Dale White (John Jay (East Fishkill) [NY]/Section I) > Anthony Pistone (Sachem East [NY]/Section XI),
DEC 8-7 |
152 lbs:
|
John Keck (Shoreham-Wading River [NY]/Section XI) > Cristian Masaya (Brooklyn Tech [NY]/PSAL),
DEC 3-1 |
160 lbs:
|
Matt Pasqualini (Fox Lane [NY]/Section I) > Connor Sutton (La Salle Institute [NY]/Section II),
FFT |
170 lbs:
|
Jessi Kimmerli (Spencerport [NY]/Section V) > Stephen Lumley (South Glens Falls [NY]/Section II),
FFT |
182 lbs:
|
James Benjamin (Vestal [NY]/Section IV) > Gio Santiago (Sachem North [NY]/Section XI),
FALL 2:29 |
195 lbs:
|
Rob Zorn (Sewanhaka East [NY]/Section VIII) > Zac Conner (Islip [NY]/Section XI),
DEC 4-3 |
220 lbs:
|
Nick Lupi (Huntington [NY]/Section XI) > Dom Devita (Somers [NY]/Section I),
OTD 3-2 (3OT) |
285 lbs:
|
Dante Salkey (Uniondale [NY]/Section VIII) > Mike Hughes (Smithtown West [NY]/Section XI),
OTD 3-2 (3OT) |
|
Varsity - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams |
Addison [NY/Section V], Adirondack [NY/Section III], Alexander [NY/Section V], Alfred-Almond [NY/Section V], Ardsley [NY/Section I], Avon [NY/Section V], Babylon [NY/Section XI], Bainbridge-Guilford/Afton [NY/Section IV], Barker [NY/Section VI], Baruch College High School Campus [NY/PSAL], Bayport-Blue Point [NY], Beaver River [NY/Section III], Beekmantown [NY/Section VII], Berne-Knox-Westerlo [NY/Section II], Bolivar-Richburg [NY/Section V], Brooklyn International [NY/PSAL], Canastota [NY/Section III], Cassadaga Valley [NY/Section VI], Center Moriches [NY/Section XI], Cheektowaga [NY/Section VI], Chenango Valley [NY/Section IV], Chittenango [NY/Section III], Clifton-Fine [NY/Section X], Cobleskill-Richmondville [NY/Section II], Corinth [NY/Section II], Dobbs Ferry [NY/Section I], Duanesburg [NY/Section II], East Aurora [NY/Section VI], East Rochester [NY/Section V], Eden [NY/Section VI], Edgemont [NY/Section I], Fredonia [NY/Section VI], Frewsburg [NY/Section VI], General Brown [NY/Section III], Gouverneur [NY/Section X], Greene [NY/Section IV], Hampton Bays [NY/Section XI], Highland [NY/Section IX], Holland Patent [NY/Section III], Holley [NY/Section V], Hoosick Falls [NY/Section II], Hornell [NY/Section V], Hudson Falls [NY/Section II], Ilion [NY/Section III], Immaculate Heart [NY/Section III], Irvington [NY/Section I], Lansing [NY/Section IV], Letchworth [NY/Section V], Lewiston-Porter [NY/Section VI], Liberty [NY/Section IX], Locust Valley [NY/Section VIII], Lowville [NY/Section III], Lyndonville [NY/Section V], Maple Grove [NY/Section VI], Marathon [NY/Section IV], Mattituck [NY/Section XI], Medina [NY/Section VI], Midlakes [NY/Section V], Mineola [NY/Section VIII], Nanuet [NY/Section I], New Paltz [NY/Section IX], Norwich [NY/Section IV], Ogdensburg Free Academy [NY/Section X], Olean [NY/Section VI], Oneida [NY/Section III], Onteora [NY/Section IX], Owego [NY/Section IV], Oxford [NY/Section IV], Oyster Bay [NY/Section VIII], Palmyra-Macedon [NY/Section V], Pawling [NY/Section I], Perry [NY/Section V], Peru [NY/Section VII], Petrides [NY/PSAL], Phoenix [NY/Section III], Pioneer [NY/Section VI], Pleasantville [NY/Section I], Port Byron [NY/Section III], Port Jefferson [NY/Section XI], Ravena-Coeymans-Selkirk [NY/Section II], Red Hook [NY/Section IX], Ripley [NY/Section VI], Riverdale-Kingsbridge [NY/PSAL], Rondout Valley [NY/Section IX], Royalton-Hartland [NY/Section VI], Salamanca [NY/Section VI], Salem [NY/Section II], Sandy Creek [NY/Section III], Saranac [NY/Section VII], Schalmont [NY/Section II], Sidney [NY/Section IV], South Seneca [NY/Section V], Stony Brook School [NY/Section XI], Tioga [NY/Section IV], Tonawanda [NY/Section VI], Unatego [NY/Section IV], Vernon-Verona-Sherrill [NY/Section III], Walton [NY/Section IV], Warsaw [NY/Section V], Waverly [NY/Section IV], Westlake [NY/Section I], Whitehall [NY/Section II], Whitney Point [NY/Section IV], Windsor [NY/Section IV] |
Team Final |
1. |
Section V [NY] 255 points |
2. |
Section III [NY] 236 |
3. |
Section IV [NY] 213.5 |
4. |
Section VI [NY] 198 |
5. |
Section II [NY] 140 |
6. |
Section VII [NY] 71.5 |
7. |
Section XI [NY] 47.5 |
8. |
Section X [NY] 45 |
9. |
PSAL [NY] 42.5 |
10. |
Section I [NY] 42 |
11. |
Section VIII [NY] 33 |
12. |
Section IX [NY] 32.5 |
|
Award Winners |
|
Championship Final (1st) |
99 lbs:
|
Anthony Recco (Lyndonville [NY]/Section V) > Nick Casella (Locust Valley [NY]/Section VIII),
TIE 0-0 |
106 lbs:
|
Lucas Malmberg (Marathon [NY]/Section IV) > Cheick Ndiaye (Brooklyn International [NY]/PSAL),
MD 11-0 |
113 lbs:
|
Sean Peacock (Midlakes [NY]/Section V) > John Aslanian (Edgemont [NY]/Section I),
DEC 5-0 |
120 lbs:
|
Sam Recco (Lyndonville [NY]/Section V) > Jeff O'Lena (East Rochester [NY]/Section V),
DEC 2-0 |
126 lbs:
|
Nick Tighe (Phoenix [NY]/Section III) > Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga [NY]/Section VI),
DEC 13-8 |
132 lbs:
|
Connor Lapresi (Lansing [NY]/Section IV) > Curt Rowley (Duanesburg [NY]/Section II),
DEC 6-3 |
138 lbs:
|
Quinton Murphy (Holley [NY]/Section V) > Anthony Finnocchiaro (Canastota [NY]/Section III),
DEC 7-3 |
145 lbs:
|
Tyler Button (Phoenix [NY]/Section III) > Drew Hull (Royalton-Hartland [NY]/Section VI),
DEC 6-5 |
152 lbs:
|
Ben Haas (Salamanca [NY]/Section VI) > Derek Pfluger (Sandy Creek [NY]/Section III),
DEC 4-3 |
160 lbs:
|
Chris Nevinger (Letchworth [NY]/Section V) > Aaron Dudley (Hudson Falls [NY]/Section II),
DEC 8-3 |
170 lbs:
|
Zack Zupan (Canastota [NY]/Section III) > Nick Mitchell (Frewsburg [NY]/Section VI),
DEC 3-2 |
182 lbs:
|
Tony Lock (Pioneer [NY]/Section VI) > Keegan Cerwinski (Greene [NY]/Section IV),
DEC 4-0 |
195 lbs:
|
Zach Diekel (Whitehall [NY]/Section II) > Bryce Mazurowski (Avon [NY]/Section V),
DEC 9-3 |
220 lbs:
|
Kyle Stanton (Greene [NY]/Section IV) > Zack Bacon (Hornell [NY]/Section V),
FALL 1:08 |
285 lbs:
|
Hayden Head (Beekmantown [NY]/Section VII) > Alex Soutiere (Ravena-Coeymans-Selkirk [NY]/Section II),
FALL 4:47 |
|
Consolation Final (3rd) |
99 lbs:
|
Joe Nelson (Oxford [NY]/Section IV) > Andrew Flanagan (Holley [NY]/Section V),
DEC 7-1 |
106 lbs:
|
Ryan Snow (General Brown [NY]/Section III) > Drew Marra (Olean [NY]/Section VI),
DEC 4-1 |
113 lbs:
|
William Koll (Lansing [NY]/Section IV) > Dillon Stowell (Gouverneur [NY]/Section X),
FALL 0:38 |
120 lbs:
|
Pat Webster (Adirondack [NY]/Section III) > Scott Stafford (Sidney [NY]/Section IV),
DEC 5-2 |
126 lbs:
|
Corey Dake (Lansing [NY]/Section IV) > Dylan Rifenburg (Palmyra-Macedon [NY]/Section V),
DEC 3-0 |
132 lbs:
|
Tom Page (Eden [NY]/Section VI) > Jessy Williams (Windsor [NY]/Section IV),
DEC 5-0 |
138 lbs:
|
Isaiah Riccio (Beaver River [NY]/Section III) > Dan Reagan (Lewiston-Porter [NY]/Section VI),
DEC 3-2 |
145 lbs:
|
Mitch Janes (Port Byron [NY]/Section III) > Nathan Silverthorn (General Brown [NY]/Section III),
DEC 4-3 |
152 lbs:
|
Tristan Hamner (Medina [NY]/Section VI) > Dan Dickman (Greene [NY]/Section IV),
MD 11-1 |
160 lbs:
|
Hayden Wagner (South Seneca [NY]/Section V) > Jared Soule (Sandy Creek [NY]/Section III),
DEC 4-3 |
170 lbs:
|
Burke Paddock (Warsaw [NY]/Section V) > Troy Seymour (Peru [NY]/Section VII),
DEC 3-0 |
182 lbs:
|
Timothy Schaefer (Warsaw [NY]/Section V) > Tyler Morris (Salem [NY]/Section II),
TF 16-1/time? |
195 lbs:
|
Austyn Hayes (Phoenix [NY]/Section III) > Tyler Smith (Midlakes [NY]/Section V),
MD 10-2 |
220 lbs:
|
Travis Harvey (Alfred-Almond [NY]/Section V) > Nick Talcott (Tioga [NY]/Section IV),
DEC 5-3 |
285 lbs:
|
Kacee Sauer (Holley [NY]/Section V) > Harrison Desousa (Bayport-Blue Point [NY]),
DEC 4-2 |
|
Consolation Final (5th) |
99 lbs:
|
Luis Weierbach (Hoosick Falls [NY]/Section II) > Alex Herringshaw (Holland Patent [NY]/Section III),
OTD 3-2 (2OT) |
106 lbs:
|
Corey Hollister (Perry [NY]/Section V) > Cody Carberry (Chittenango [NY]/Section III),
DEC 5-1 |
113 lbs:
|
Cody McGregor (Tonawanda [NY]/Section VI) > Austin Keough (Warsaw [NY]/Section V),
FFT |
120 lbs:
|
Zach Ayen (Gouverneur [NY]/Section X) > Dakota Gardner (Fredonia [NY]/Section VI),
DEC 8-5 |
126 lbs:
|
Abubokarr Sow (Brooklyn International [NY]/PSAL) > Tristan Rifanburg (Norwich [NY]/Section IV),
DEC 6-4 |
132 lbs:
|
Wesley Blanding (Chittenango [NY]/Section III) > Jacob Goddeau (Peru [NY]/Section VII),
DEC 3-2 |
138 lbs:
|
Adam Greene (Chenango Valley [NY]/Section IV) > Jude Garnder (Fredonia [NY]/Section VI),
FALL 0:57 |
145 lbs:
|
Jake Baer (Olean [NY]/Section VI) > Jake Demmon (Clifton-Fine [NY]/Section X),
DEC 5-1 |
152 lbs:
|
Paul Sommer (Rondout Valley [NY]/Section IX) > Tyler Newton (Bolivar-Richburg [NY]/Section V),
DEC 3-2 |
160 lbs:
|
Travis Baskerville (Center Moriches [NY]/Section XI) > Tyler Silverthorn (General Brown [NY]/Section III),
DEC 3-2 |
170 lbs:
|
Marcus Dwaileebe (Olean [NY]/Section VI) > Brad Burns (Hoosick Falls [NY]/Section II),
DEC 3-2 |
182 lbs:
|
Bill Koelmel (Immaculate Heart [NY]/Section III) > Andy Martinez (Liberty [NY]/Section IX),
FFT |
195 lbs:
|
Ryan Todd (Lansing [NY]/Section IV) > Ben Perry (Saranac [NY]/Section VII),
DEC 11-4 |
220 lbs:
|
Mike Silvis (Holley [NY]/Section V) > Travis Conklyn (Canastota [NY]/Section III),
OTD 3-2 (3OT) |
285 lbs:
|
Dan Ognibene (Alexander [NY]/Section V) > Matt Montesanti (Medina [NY]/Section VI),
FFT |
|
Championship Semifinals |
|
Championship Quarterfinals |
|
Preliminaries |
|
Attachments
What's this?
|