2nd Annual NYSPHSAA Section VI Dual Meet Wrestling Championships |
Wrestling Dual Meet Event @ Lancaster Field House (Lancaster, New York)
Saturday, January 20, 2018
|
Surprise, Surprise
Falconer went from fourth seed to first place at the 2nd annual NYSPHSAA Section VI Dual Meet Wrestling Championships. Shared by All Sports WNY.
Varsity - Division I (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams |
Clarence (#3) [NY], Frontier (#8) [NY], Grand Island (#2) [NY], Hamburg (#5) [NY], Lancaster (#1) [NY], Lockport (#7) [NY], Niagara Wheatfield (#4) [NY], Williamsville South (#6) [NY] |
Team Standings |
|
Championship Final (1st) |
|
99 lbs:
|
Myles Gronowski (Lancaster (#1) [NY]) > Brian Bielec (Grand Island (#2) [NY]),
OTD 5-3 (1OT) |
106 lbs:
|
Jack Randle (Grand Island (#2) [NY]) > Trevor Sheehan (Lancaster (#1) [NY]),
FALL time? |
113 lbs:
|
Parker Rozler (Lancaster (#1) [NY]) > Steven Bachman (Grand Island (#2) [NY]),
FALL time? |
120 lbs:
|
Jacob Harry (Lancaster (#1) [NY]) > Jake Miller (Grand Island (#2) [NY]),
FALL time? |
126 lbs:
|
Nicholas Barberio (Lancaster (#1) [NY]) > Seth Jackson (Grand Island (#2) [NY]),
DEC 5-4 |
132 lbs:
|
Joshua Jelonek (Lancaster (#1) [NY]) > Marcus Celano (Grand Island (#2) [NY]),
DEC 8-4 |
138 lbs:
|
Logan Prescott (Lancaster (#1) [NY]) > Robert Hodan (Grand Island (#2) [NY]),
FALL time? |
145 lbs:
|
Daniel Empfield (Lancaster (#1) [NY]) > Casey Dummitt (Grand Island (#2) [NY]),
DEC 7-5 |
152 lbs:
|
Ryan Stencel (Lancaster (#1) [NY]) > Adam Daghestani (Grand Island (#2) [NY]),
DEC 6-0 |
160 lbs:
|
Jason Breeden (Grand Island (#2) [NY]) > Anthony Tigani (Lancaster (#1) [NY]),
MD 14-6 |
170 lbs:
|
Daniel Emblidge (Grand Island (#2) [NY]) > Codie Scotland (Lancaster (#1) [NY]),
DEC 7-3 |
182 lbs:
|
Connor Kenney (Grand Island (#2) [NY]) > Travis Kilanowski (Lancaster (#1) [NY]),
MD 11-1 |
195 lbs:
|
Blake Bielec (Grand Island (#2) [NY]) > John Lapiana (Lancaster (#1) [NY]),
FALL time? |
220 lbs:
|
David Gaca (Lancaster (#1) [NY]) > Jeremy Fridman (Grand Island (#2) [NY]),
DEC 3-2 |
285 lbs:
|
Joseph Andreessen (Lancaster (#1) [NY]) > Jaquan Johnson (Grand Island (#2) [NY]),
DEC 10-3 |
|
Consolation Final (3rd) |
|
Individual results not reported. |
|
Championship Semifinals |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Championship Quarterfinals |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Consolation Round 1 |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Consolation Round 2 |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Varsity - Division II (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams |
Akron-Alden (#6) [NY], Albion (#7) [NY], Falconer (#4) [NY], Iroquois (#3) [NY], Newfane (#5) [NY], Olean (#1) [NY], Pioneer (#2) [NY], Randolph (#8) [NY] |
Team Standings |
|
Championship Final (1st) |
|
99 lbs:
|
Brodie Little (Falconer (#4) [NY]),
FFT |
106 lbs:
|
Brayden Newman (Falconer (#4) [NY]),
FFT |
113 lbs:
|
Josh Cummings (Akron-Alden (#6) [NY]),
FFT |
120 lbs:
|
Hunter Teboe (Falconer (#4) [NY]) > Cole Kissell (Akron-Alden (#6) [NY]),
DEC 4-3 |
126 lbs:
|
Thomas Fischer (Akron-Alden (#6) [NY]) > Tony Fiasco (Falconer (#4) [NY]),
DEC 8-6 |
132 lbs:
|
Jimmy Kramer (Falconer (#4) [NY]) > Owen Kissell (Akron-Alden (#6) [NY]),
MD 8-0 |
138 lbs:
|
Nick Saeger (Falconer (#4) [NY]) > Cristian Humbert (Akron-Alden (#6) [NY]),
FALL 0:36 |
145 lbs:
|
Jordan Dustin (Falconer (#4) [NY]) > Gage Baumler (Akron-Alden (#6) [NY]),
FALL 4:39 |
152 lbs:
|
Dylan Ingrao (Falconer (#4) [NY]) > Hunter Oldenski (Akron-Alden (#6) [NY]),
FALL 3:47 |
160 lbs:
|
Dan Torres (Falconer (#4) [NY]) > Robbie PeQueen (Akron-Alden (#6) [NY]),
DEC 11-9 |
170 lbs:
|
Jacob Sarow (Akron-Alden (#6) [NY]) > Bryce Baglia (Falconer (#4) [NY]),
DEC 9-6 |
182 lbs:
|
Robbie Penhollow (Falconer (#4) [NY]) > Brady Jensen (Akron-Alden (#6) [NY]),
FALL 0:31 |
195 lbs:
|
Dillon Hokanson (Falconer (#4) [NY]),
FFT |
220 lbs:
|
Corey Keefe (Falconer (#4) [NY]) > Millard Young (Akron-Alden (#6) [NY]),
FALL 0:14 |
285 lbs:
|
Chase Johnson (Falconer (#4) [NY]) > Bair Jacobs (Akron-Alden (#6) [NY]),
FALL 0:54 |
|
Consolation Final (3rd) |
|
Individual results not reported. |
|
Championship Semifinals |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Championship Quarterfinals |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Consolation Round 1 |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Consolation Round 2 |
|
Individual results not reported. |
|
|
Individual results not reported. |
|
Attachments
What's this?
|