matBURN » Events » Niagara Frontier Wrestling Officials Invitational Tournament
39th Annual Niagara Frontier Wrestling Officials Classic

Wrestling Tournament
@ Niagara County Community College (Sanborn, New York)
Friday-Saturday, January 4-5, 2019


Cameron Catrabone
Cameron Catrabone
Cameron Catrabone won the Ilio DiPaulo Outstanding Wrestler Award. Shared by Matt O'Rourke.

Album: General

Cameron Catrabone

Varsity (Level: Scholastic, Style: Folkstyle)
Participating Teams
Akron [NY], Amherst [NY], Athens [PA], Barker/Royalton-Hartland [NY], Canisius [NY], Cheektowaga [NY], Churchville-Chili [NY], Clarence [NY], Depew [NY], East Aurora [NY], Eden [NY], Falconer [NY], Frontier [NY], Gowanda [NY], Grand Island [NY], Hamburg [NY], Jamestown [NY], Kenmore West [NY], Lackawanna [NY], Lake Shore [NY], Lancaster [NY], Lewiston-Porter [NY], Lockport [NY], Medina [NY], Newfane [NY], Niagara Falls [NY], Niagara Wheatfield [NY], North Tonawanda [NY], Orchard Park [NY], Salamanca [NY], Southwestern [NY], St. Francis [NY], St. Mary's of Lancaster [NY], Starpoint [NY], Sweet Home [NY], Tonawanda [NY], Webster Schroeder [NY], Williamsville North [NY]
Team Final
1. Falconer [NY]  205.5 points
2. Niagara Wheatfield [NY]  181
3. Niagara Falls [NY]  178
4. Grand Island [NY]  165.5
5. Webster Schroeder [NY]  157
6. Lancaster [NY]  146.5
7. St. Francis [NY]  142
8. Clarence [NY]  129
9. Newfane [NY]  118
10. Hamburg [NY]  99.5
11. Athens [PA]  98.5
12. Frontier [NY]  95
13. Amherst [NY]  91
14. Orchard Park [NY]  79.5
15. Eden [NY]  66.5
16. Tonawanda [NY]  63
17. Canisius [NY]  60
18. Williamsville North [NY]  57.5
19. East Aurora [NY]  56
20. North Tonawanda [NY]  48.5
21. Kenmore West [NY]  48
22. Southwestern [NY]  46.5
23. Depew [NY]  44.5
24. Starpoint [NY]  43.5
25. Akron [NY]  43
26. Lake Shore [NY]  40.5
27. Cheektowaga [NY]  40
28. Gowanda [NY]  27
29. Churchville-Chili [NY]  22
30. Jamestown [NY]  21
31. Medina [NY]  20
32. Lewiston-Porter [NY]  18.5
33. Sweet Home [NY]  16
34. Barker/Royalton-Hartland [NY]  14
35. St. Mary's of Lancaster [NY]  10.5
36. Lockport [NY]  7
Salamanca [NY]  7
38. Lackawanna [NY]  6
Award Winners
Aggregate Pin Award: Adam Daghestani (Grand Island [NY], 160 lbs)
Outstanding Wrestler Award: Cameron Catrabone (Williamsville North [NY], 99 lbs)
Championship Final (1st)
99 lbs: Cameron Catrabone (Williamsville North [NY]) > Andrew Lucinski (Newfane [NY]), DEC 2-0
106 lbs: David Ball (Gowanda [NY]) > Gavin Bradley (Athens [PA]), MD 9-0
113 lbs: Anthony Surace (Webster Schroeder [NY]) > Tyler Bartolomei (North Tonawanda [NY]), FALL 1:02
120 lbs: Nick Barberio (Lancaster [NY]) > Blake Colantino (Eden [NY]), MD 11-1
126 lbs: Aiden Rabideau (Clarence [NY]) > Dylan Collins (Hamburg [NY]), MD 9-0
132 lbs: Justin McDougald (Niagara Wheatfield [NY]) > Zach Braddell (Tonawanda [NY]), DEC 2-1
138 lbs: Willie McDougald (Niagara Falls [NY]) > Jimmy Kramer (Falconer [NY]), FALL 2:59
145 lbs: Warren McDougald (Niagara Wheatfield [NY]) > Johnny Putney (East Aurora [NY]), DEC 5-3
152 lbs: Ryan Stencel (Lancaster [NY]) > Giovanni Schifano (Eden [NY]), DEC 6-2
160 lbs: Adam Daghestani (Grand Island [NY]) > Anthony Grimshaw (Webster Schroeder [NY]), FALL 1:19
170 lbs: Joshua Thibeault (Niagara Wheatfield [NY]) > David Galasso (Athens [PA]), DEC 11-10
182 lbs: Robbie Penhollow (Falconer [NY]) > Dominik Thomas (St. Francis [NY]), DEC 7-0
195 lbs: Millard Young (Akron [NY]) > Mike Pataky (Orchard Park [NY]), DEC 8-4
220 lbs: Blake Bielec (Grand Island [NY]) > Nolan Thomas (St. Francis [NY]), FALL 4:56
285 lbs: Jaden Heers (Newfane [NY]) > Ryan Bitka (Amherst [NY]), TB 4-2 (2OT)
Consolation Final (3rd)
99 lbs: Lucas Randisi (Webster Schroeder [NY]) > Brayden Newman (Falconer [NY]), FALL 2:18
106 lbs: Carson Alberti (Depew [NY]) > Joe Berenson (Webster Schroeder [NY]), DEC 7-4
113 lbs: Jack Randle (Grand Island [NY]) > Alex Skowronski (East Aurora [NY]), DEC 2-0
120 lbs: Michael Snowden (Niagara Falls [NY]) > Josh Gill (Newfane [NY]), DEC 5-2
126 lbs: Colby Petrie (Medina [NY]) > Brian Bielec (Grand Island [NY]), DEC 8-4
132 lbs: Luke Lupisella (Webster Schroeder [NY]) > Ryan Forrest (Hamburg [NY]), DEC 9-2
138 lbs: Ryan Nugent (Newfane [NY]) > Josh Jelonek (Lancaster [NY]), FALL 1:46
145 lbs: Ty Raines (Churchville-Chili [NY]) > Nick Saeger (Falconer [NY]), DEC 5-1
152 lbs: Matt Baldwin (Canisius [NY]) > Bryce Baglia (Falconer [NY]), DEC 14-10
160 lbs: Austin Sliwinski (Cheektowaga [NY]) > Anthony SullIvan (Niagara Falls [NY]), FALL 3:57
170 lbs: Dylan Wojciechowski (Frontier [NY]) > Joseph Dixon (Niagara Falls [NY]), DEC 4-1
182 lbs: Connor Kenney (Grand Island [NY]) > Amandip Deo (Amherst [NY]), FALL 4:06
195 lbs: Codie Scotland (Lancaster [NY]) > Patrick Young (Niagara Falls [NY]), DEC 3-2
220 lbs: Kevin Halford (Niagara Wheatfield [NY]) > Matt Wagner (Orchard Park [NY]), FALL 1:14
285 lbs: Eric Schon (St. Francis [NY]) > Keegan Braund (Athens [PA]), FALL 4:10
Consolation Final (5th)
99 lbs: Nolan Skowronski (East Aurora [NY]) > Travis Browning (Frontier [NY]), DEC 3-1
106 lbs: Myles Gronowski (Lancaster [NY]) > Mark Kuhn (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 6-0
113 lbs: Michael Alberti (Depew [NY]) > Adam Kowalski (Frontier [NY]), DEC 5-1
120 lbs: Michael Carnes (Southwestern [NY]) > Sammy Esaleh (Sweet Home [NY]), DEC 4-0
126 lbs: Tyler Le (Cheektowaga [NY]), FFT 
132 lbs: Lenox Walker (Amherst [NY]) > Deandre Prum (Niagara Falls [NY]), DEC 5-3
138 lbs: Devin Collins (Hamburg [NY]) > Slade Merk (St. Francis [NY]), DEC 5-4
145 lbs: Ethan Fargo (Webster Schroeder [NY]) > Zach Stafursky (Athens [PA]), TF 15-0/time?
152 lbs: Jack Feltz (Clarence [NY]) > Joe Schaffer (Hamburg [NY]), DEC 5-0
160 lbs: Luciano Sciarrino (Lake Shore [NY]) > Shane Roberts (St. Francis [NY]), FFT 
170 lbs: Thomas Blackwell (Canisius [NY]) > Brock Johnson (Falconer [NY]), FALL 2:17
182 lbs: Blake Harlock (Orchard Park [NY]) > Hudson Johnson (Falconer [NY]), FALL 0:47
195 lbs: Konrad Kryszton (Frontier [NY]) > Grant Cheney (Falconer [NY]), FALL 1:39
220 lbs: John Haberman (Hamburg [NY]) > Raman Singh (Amherst [NY]), DEC 6-0
285 lbs: Jeremy Fridman (Grand Island [NY]) > Christopher Kinney (North Tonawanda [NY]), DEC 2-0
Consolation Final (7th)
99 lbs: Te'Shaun Mathews (Niagara Wheatfield [NY]) > Austin Chase (Falconer [NY]), DEC 6-0
106 lbs: Nick Szortyka (Tonawanda [NY]) > Kaleb Schurkus (Lancaster [NY]), MD 12-3
113 lbs: Logan Lauck (St. Francis [NY]) > Trent Reid (Lewiston-Porter [NY]), DEC 2-1
120 lbs: Jon Pallozzi (Clarence [NY]) > Alex Kowalski (Frontier [NY]), DEC 5-2
126 lbs: Sam Stoelting (Starpoint [NY]) > Kyle Jungier (Niagara Wheatfield [NY]), DEC 4-0
132 lbs: Timothy Cordwell (Frontier [NY]) > Jacob Eckler (Starpoint [NY]), MD 9-0
138 lbs: Josh McCoy (Niagara Falls [NY]) > Caleb Krantz (Clarence [NY]), MD 13-4
145 lbs: Dwayne Hannold (Jamestown [NY]) > Donald Sinclair (Niagara Falls [NY]), FFT 
152 lbs: Matthew Mohan (Amherst [NY]) > Mack Mikula (Falconer [NY]), DEC 3-2
160 lbs: Tatyn Bryant (Southwestern [NY]) > Alex West (Athens [PA]), FFT 
170 lbs: Gabe Mastrangelo (Hamburg [NY]) > Jason Frazer (Tonawanda [NY]), FFT 
182 lbs: Trey Caulkins (Webster Schroeder [NY]) > Braydon Vandenberg (Canisius [NY]), FALL 3:00
195 lbs: Dontae Hoose (Southwestern [NY]) > Maurice Jackson (Niagara Falls [NY]), FALL 2:39
220 lbs: Collin Beichner (Falconer [NY]) > Shain Constantin (Kenmore West [NY]), FALL 2:03
285 lbs: Ty Casinelli (Newfane [NY]) > Noah Michael (Kenmore West [NY]), FALL 2:04

Attachments
Brackets (PDF)



What's this?